środa, 12 października 2011

Jak Wygrać w eBiznesie?

Autorem artykułu jest Marcin Kijak



Jak odnieść prawdziwy sukces w ebiznesie? Co wpływa na wyniki biznesowe? Przeczytaj siedem strategii budowania i rozwoju ebiznesu, który wygra z konkurencją!

Ebiznes czyli biznes elektroniczny, kieruje się tymi samymi zasadami co każda inna firma. Wiele osób zaczyna w ebiznesie bo wydaje im się, że będzie im łatwiej. Tak, po części mają rację. W ebiznesie często nie trzeba dużych nakładów kapitału aby zacząć. Ale żeby nie tylko zacząć, ale i przeżyć a później wygrać, potrzeba mnóstwa ciężkiej pracy i wiedzy.

A oto kilka porad, jak odnieść sukces w ebiznesie i pokonać konkurencję

1. USP

Niech Twój produkt (lub usługa) będzie unikalna. Może być podobny do konkurencji, ale w czymś musi się wyróżniać. To coś to USP, czyli unique selling poiont. Coś, co wyróżnia Cię z tłumu. Często już sam sposób dostarczenia, obsługi klienta czy przeniesienie rozwiązania z biznesu tradycyjnego do ebiznesu, da Ci ten wyróżnik.

2. Strategia

Już na początku działaj i myśl strategicznie. Zacznij od porządnego biznesplanu i badań rynku. Projektuj i starannie analizuj każdy swój pomysł. Wciąż zadawaj sobie pytanie, jak możesz go ulepszyć.

3. Tworzenie  systemu

Kolejny sposób na zdobycie przewagi w ebiznesie to stworzenie systemu. A nawet systemów. Zamiast działać kiedy jest konieczność i gasić pożary, działaj systemowo. Spisuj najważniejsze działania w formie procedur. Dzięki temu łatwo przekażesz je pracownikom, a z czasem możesz takie procedury doskonalić. Firma która opiera swoje działania na procedurach i je doskonali, staje się coraz lepsza jak stare wino.

4. Automatyzacja  procesów

To co możesz, automatyzuj. W dzisiejszych czasach można tysiące rzeczy zrobić automatycznie. Po co płacić za pracowników, którzy: będą obsługiwać sklep, wysyłać maile, realizować zamówienia, wystawiać faktury, itd. – jak może to zrobić jeden system? Autoresponder lub Videoautorepsonder odpowie na klienta zapytanie i przyśpieszy pracę. Videotutorial ułatwi użytkowanie a wraz z systemem automatycznej pomocy wyeliminuje zapytania od klientów. Jest mnóstwo takich technologii, wystarczy się rozejrzeć!

5. Wyznaczaj  cele biznesowe

Jeśli działasz z dnia na dzień bez celów, kręcisz się w kółko jak samochód bez koła. Wyznaczaj cele na każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok i dłuższe okresy. To one będą prowadzić Cię za rękę w codziennym podejmowaniu decyzji biznesowych

6. Najpierw znajdź klientów, potem uszyj im produkt

Stary przepis na biznes polegał na wyprodukowaniu produktu i znalezieniu klienta. Dzisiaj przy globalnej sieci, milionach firm i ogromnej podaży, to nie wystarczy. Najpierw musisz znaleźć klienta i segment rynku, na którym chcesz działać. Potem zapytaj klienta, jaki ma największy problem (np. ankieta) i wejdź z nim w relacje. Rozwiąż ten problem i wystaw fakturę! W ten sposób nie ryzykujesz, że stworzysz coś, czego nikt nie kupi.

7. Buduj listy  adresowe

Listy adresowe (czyli listy mailingowe) to podstawa ebiznesu. Dziwi mnie, że tak niewiele firm potrafi z nich efektywnie korzystać. Taka lista to dojna krowa, która dobrze traktowana – przez długie lata daje mleko. W zależności od produktów i marży, możesz jednorazowo z mailingu otrzymać od kilku, do kilkuset tysięcy złotych!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

---

>> Zobacz nowoczesne narzędzia dla ebiznesu!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
Uzupełnieniem artykułu może być lektura
Twoja droga do sukcesu

Nie szukaj łatwych pieniędzy w Internecie!

Autorem artykułu jest Anna Biernik-Cielecka



Marzenia o uzyskaniu wolności finansowej są bliskie każdemu z nas. Pragniemy życia w dobrobycie bez konieczności odkładania złotówki do zlotówki i codziennego chodzenia do nudnej pracy. Czy Internet rzeczywiście daje nam taką możliwość?

Czy naprawdę są ludzie, którym pieniądze „same” nieustanie napływają na konto w czasie, gdy oni wylegują się na plaży bądź grają w golfa?

Otoż tak.Jest wielu ludzi (szczególnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych), którzy realizują to marzenie każdego dnia. W większości są to ci, którzy pewnego dnia zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i zaczęli przecierać szlaki w marketingu internetowym. Czy jednak zostali oni milionerami po paru tygodniach bądź miesiącach pracy? Skądże!! Na swój sukces pracowali z reguły po pare lat i to nie bez mniejszych lub większych potknięć. Nadal chcesz wiedzieć jak szybko zarobić pieniądze?

Ucz się i raz na zawsze przestań szukać łatwych pieniędzy w sieci!

Jeśli chcesz nauczyć się jak zarobić przez Internet duże pieniądze (a nie grosze!), to zbieraj wiedzę się od tych, co wiedzą o czym mówią. Zarabianie przez Internet  jest proste, tylko dla doświadczonych graczy w tej branży. Dla nowincjuszy - jest  to z reguły „czarna magia”, dlatego też popełniają niezliczoną ilość błędów. Dodatkowo ludzie, którzy dopiero zaczynają zaznajamiać się z tematem zarabiania w sieci, są narażeni na nieuczciwe oferty obiecujące góry złota za minimaly wklad pracy. Ci więc, którzy zainwestują w jakiś nieprofesjonalny i nieuczciwy system zarabiania (niosący ze sobą jedynie rozczarowanie), to często po takim doświadczeniu rezygnują z realizacji swoich marzeń o osiągnięciu wolności finansowej z dochodu pasywnego w internecie.

Jeśli więc nie boisz się nauki i wciąż zastanawiasz na czym w Internecie możesz dużo zarobić, to czytaj dalej.

Najlepsze modele zarabiania w interecie, to:

- zarabianie na wiedzy

- zarabianie na niszach

- zarabianie na listach adresowych

- zrabianie na reklamach

- zarabianie na programach partnerskich

- zarabianie na sprzedaży ogłoszeń

- zarabianie na sprzedaży produktów wirtualych lub fizycznych

- zarabianie na stronach członkowskich

- a także dowolne kombinacje tych modeli, w zależności od indiwidulanych potrzeb.       

Sposobów i narzędzi do ralizacji powyższych modeli zarabiania w Internecie jest wiele jednak zdecydowanie najlepszymi są strony internetowe.

Nie bierz drogi na skróty! Zacznij od podstaw.

Zanim podejmiejsz jakąkolwiek deczyzję, zacznij od początku, czyli od badania i analizy słów kluczowych. Musisz  przede wszystkim zrozumieć koncepcję słów kluczowych oraz jak szukać fraz, które przyniosą ci dochody. Dopiero prawidłowo przeprowadzona analiza słów kluczowych, da ci podstawy do dalszego działania.

Musisz zrozumieć, że robienie strony „o wszystkim”, która wyświetla się na dalekich pozycjach w wynikach wyszukiwań, nie ma sensu! Większość właścicieli stroni, którzy utrzymują, że na stronach zarabia się bardzo mało bądź wcale, popełnia właśnie ten błąd! Gdyby jednak zaczęli od analizy słów kluczowych w jakie celują, to zrozumieliby, że problem leży po ich stronie (a nie Internetu, w którym się mało zarabia!)

Dlatego też najpierw musisz gruntownie zrozumieć mechanizmy wyszukiwania a także poznać najlepsze sposoby pozycjonowania. Dopiero jeśli poczujesz, że nadal masz energie i zapał by „wchodzić w ten biznes” zaplanuj kolejne elementy, czyli twój preferowany model zarabiania i rodzaj strony, jaką stworzysz.

Kilka najbardziej dochodowych i wbrew pozorom nie trudnych do strorzenia rodzajów stron, to:

- blog tematyczny

- portal ogłoszeniowy

- portal pracy

- strona z kuponami

- katalog internetowy

- sklep internetowy

Nie potrzebujesz nawet programisty, aby zbudować swoją stronę.  Dostępne są takie moduły i skrypty, które pozwolą ci na postawienie własnej stronki bez konieczności znajomości języków programowania!

Pamiętaj, zarabianie w sieci to praca, która jest na początku ciężka: trzeba się wiele nauczyć, a wdrażanie wiedzy w życie jest dość pracochlonne. Jednak ci, którym odpowiedź na pytanie jak zarobić duże pieniądze przez Internet spędza sen z powiek oraz wytrwale szkolą się  i wdrażają w życie zdobytą wiedzę, szybko osiągają kolejno swobodę, a następnie wolność finansową, o jakiej marzą.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
Polecam bardzo ciekawa książkę
Jak o pieniądzach myślą bogaci...

niedziela, 9 października 2011

E-droga do sukcesu

E-droga do sukcesu

Modeling to już nie tylko castingi i setki wysłanych do firm portfolio. Branża ta obecnie oferują początkującym modelom i modelkom coraz to więcej możliwości, aby mogli zaistnieć na rynku. Rozszerza działalność na szeroko pojęte media oraz coraz silniej uobecnia się w sieci.

Pewnym przełomem okazał się niedawno emitowany w telewizji program Top Model, który udowodnił, że modelką może zostać praktycznie każdy. Nie musi mieć idealnych wymiarów i posiadać wielu znajomości w tak zwanym wielkim świecie. Nawet pochodząc z małej miejscowości, można po jakimś czasie chodzić po światowych wybiegach. W tym przypadku to telewizja pomogła zaistnieć poszczególnym dziewczynom.

Ale to nie jedyne rozwiązanie, bowiem w zaistnieniu w tej branży pomaga coraz częściej także Internet. Mowa tutaj o bankach twarzy istniejących w sieci, które wielokrotnie zwiększają szansę na to, aby zostać zauważonym przez firmy realizujące produkcje filmowe, reklamy i programy telewizyjne, imprezy artystyczno – medialne oraz pokazy mody i sesje fotograficzne. Platformy typu Galeria Twarzy czy Holly Model Look to wielotysięczne bazy zdjęć dzieci, młodzieży, osób w średnim i starszym wieku oraz modelów i modelek, udostępniane przedstawicielom branży mediowej.

Oprócz wspomnianych już katalogów, firma organizuje castingi zarówno lokalne, jak i w swojej siedzibie. Ich celem jest szeroka promocja wizerunku oraz zaistnienie i maksymalne ułatwienie w poruszaniu się w świecie reklamy, filmu i modelingu. Jest to więc świetna alternatywa dla wszystkich, którzy marzą o dużej karierze i błysku fleszy…

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

--
usprawnij swój serwis internetowy

Co zrobić, by zarabiać więcej?

Co zrobić, by zarabiać więcej?

praca zdalnaW Polsce bardzo duży odsetek osób jest niezadowolonych z osiąganych zarobków. Większość z nas pracuje na etacie, często przez dużo dłuższy czas niż ustawowe 40 godzin w tygodniu, a mimo tego nie otrzymuje satysfakcjonujących zarobków. Jest kilka dobrych sposobów na to, aby zwiększyć swoje zarobki. Można zmienić pracę, otworzyć własną działalność gospodarczą, wyjechać do pracy za granicę albo poszerzać swoje kwalifikacje. Szczególnie ta ostatnia możliwość jest godna uwagi.

W dzisiejszych czasach w dobie Internetu bardzo wielu umiejętności możemy się nauczyć samodzielnie, zupełnie bezpłatnie, z pomocą sieci www. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich umiejętności związanych z obsługą komputera. Wśród takich zawodów jak grafik internetowy czy projektant stron www jest wiele osób, które do swojej pozycji zawodowej doszły zupełnie samodzielnie. Okazuje się, że dobry grafik to niekoniecznie osoba, która ukończyła studia informatyczne i wiele specjalistycznych kursów. W zawodzie webdesigner liczy się poczucie estetyki, a także pomysłowość. Zawód grafika, a także wiele innych można wykonywać w formie freelancer, dzięki czemu jest to doskonały sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy dla kogoś, kto w ciągu dnia pracuje na etacie.

Dzięki Internetowi można bezpłatnie poszerzać wiedzę także z dziedzin typowo teoretycznych. Obecnie dostępne są zupełnie darmowe szkolenia online, finansowane przy użyciu programów dotacji unijnych. Przejście przez takie szkolenie i zakończenie go pozytywnie zdanym testem jest nagradzane w postaci dyplomu oraz nagród rzeczowych. Warto korzystać z tego typu form poszerzania swoich kwalifikacji, po to by zwiększać szanse na uzyskiwanie wyższych zarobków.

Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

--
ciekawa lektura o inwestowaniu w siebie
Inwestuj we własny etat

Cała prawda o dorabianiu się, między innymi w sieci

Cała prawda o dorabianiu się, między innymi w sieci


Każdy z nas chciałby być bogaty, nie oszukujmy się możemy sobie wmawiać nawzajem że pieniądze szczęścia nie daje ale prawda jest taka że bardzo ale to bardzo w nim powagają. Szczęście dla każdego znaczy co innego dla jednego bedzie to wypasiony samochód dla drugiego wycieczka czy nowy aparat. Jednak do większości rzeczy jak i ogólnie do życia potrzebujemy pieniędzy, skąd je wziąść? Jak do nich dojść? O to najważniejsze pytania, odpowiedzi jednoznacznej nie znajdziesz w tym artykule jednak kilka cennych słów na pewno...

Większość ludzi szuka pracy  w internecie z prostej przyczyny, mianowicie nie spełnia się zawodowo. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta żyjemy na takim świecie a nie innym o dobrej pracy nie tylko decydują wykształcenie i umiejętności ale głównie znajomości i szczęście. Jak więc nie denerwować się kiedy widzisz że twój szef nie dorasta ci do pięt ale nie możesz zająć jego miejsca z przyczyn typowo błahych jak np to że on pracuje na tym stanowisku np 20 lat. Co w takim razie zrobić masz ty ? Czy masz marnować się w tym zakładzie bo jeszcze przez 20 lat nie będzie wolnego stanowiska? Czy też zmienić prace? Ooo jakby to było takie proste znaleźć nową pracę...  

 

Co  w takim razie robisz? Zaczynasz kombinować, szukać dodatkowych dochodów, wyzwań więc co robisz dokładniej mówiąc? Mianowicie odpalasz google i odpływasz.

Znajdujesz oferty typu zarób 2000$ w tydzień lub klikaj reklamy zarabiaj 300$ tygodniowo. Niektórzy zatrzymują się na tym poziomie a niektórzy idą dalej natrafiając na prawdziwe formy zarabiania czyli Programy partnerskie, Giełda [tutaj powiem odrazu bez mydlenia, jeżeli nie osiągniesz danego poziomu wiedzy to wejście na giełdę jest jak wejście do kasyna. Jeżeli chcesz zagłębić się w temacie zapraszam], Handel wszelaki od razu nasuwa się mysl dlaczego nie ja? Co prawda słupki zarobków wyglądają pięknie ale zauważ jedną rzecz w internecie znajdziesz praktycznie wszystko obojętnie co wpiszesz do wyszukiwarki więc pomyśl jak trudno jest przebić się przez ten gąszcz ofert?

Oczywiście nie neguje nie odradzam wręcz zachęcam do działania w Programach zarobkowych, jednak musisz pamiętać że najważniejszy jest rozwój osobisty samego siebie. Praca i zaangażowanie to jedno ale wiedza i umiejętności to drugie, jeżeli chcesz zaistnieć przygotuj się na niezłą harówę. Powodzenia!

-------------------------------------------

Artykuł: Cała prawda o dorabianiu się, między innymi w sieci pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze


zapraszam do zapoznania sie z e-bookiem
Sprzedawaj w sieci

Wynagrodzenie - jak wynegocjować dobrą pensję?

Wynagrodzenie - jak wynegocjować dobrą pensję?


Jest bardzo prawdopodobne, że podejmując pierwszą pracę, bądź też zmieniając pracodawcę staniesz przed problemem: jak wynegocjować dobrą pensję. Pomijając pewne zawody, gdzie stawka jest z góry narzucona i nienegocjowalna (np. zawód nauczyciela, gdzie stawka jest zależna od ilości godzin, wykształcenia i stopnia awansu zawodowego). Pracodawca często zapyta Cię o oczekiwane wynagrodzenie lub zaproponuje Ci swoje własne, na które nie musisz od razu przystawać. Oto kilka podpowiedzi, jak wynegocjować satysfakcjonujące wynagrodzenie:

- posłuż się swoim CV – jeśli są w nim punkty mogące świadczyć o tym, że jesteś bardzo dobrze przygotowany do danej pracy, wskaż lub przypomnij je pracodawcy

- weź pod uwagę ilość godzin i ich rozłożenie w tygodniu. Jeśli nie jest to praca na cały etat, a pracodawca każe Ci zjawiać się kilka razy w tygodniu na niewielką ilość godzin, wspomnij o tym, argumentując dodatkowymi kosztami dojazdu i „rozbiciem” planu tygodnia

- poproś o uwzględnienie warunków pracy. Jeśli są wyjątkowo niekorzystne lub mogą odbić się na zdrowiu, również masz prawo żądać wyższej stawki

- zapytaj, jakie zaplecze socjalne oferuje Ci pracodawca. Jeśli nie płaci za Ciebie składek do ZUSu, to kolejny argument na to, że stawka nie powinna być niska

- poprosić o wyższe nagrodzenie możesz również wtedy, gdy pracodawca nie zapewnia Ci dóbr takich jak dostęp do internetu, komputera, telefonu komórkowego, czy samochodu

- zastanów się, czy praca nie wymaga od Ciebie wykorzystywania własnych materiałów lub środków, np. części garderoby, akcesoriów, czy po prostu nakładów finansowych . Jeśli tak jest, poproś o uwzględnienie tego przy ustalaniu wynagrodzenia

- przy negocjowaniu ważna jest też Twoja pewność siebie - nie bądź skromny, ale też nazbyt pewny siebie i swoich racji. Staraj się jasno i rzeczowo przedstawić swoje argumenty, uzasadniając, dlaczego należy Ci się wyższa stawka

- bądź asertywny. Nie denerwuj się jeśli usłyszysz odpowiedź odmowną, gdy zaproponujesz stawkę wyższą od pracodawcy

- postaraj się słuchać uważnie argumentów pracodawcy, aby móc je w pełni zestawić ze swoimi. Jeśli masz problemy z zapamiętaniem argumentów swoich lub pracodawcy w czasie negocjacji, możesz posłużyć się symbolicznymi notatkami. Postaraj się jednak nie odczytywać argumentów niczym oświadczenia; sprawdzi się tu np. otwarty kalendarz z przygotowanym długopisem

- zwróć uwagę na rodzaj umowy – np. czas określony lub nieokreślony, umowa o dzieło, o pracę, umowa zlecenie. Zapoznaj się wcześniej z różnicami, aby wiedzieć, co gwarantuje Ci dana umowa, a czego nie. Jeśli jest w niej coś, co Ci nie odpowiada, wykorzystaj to jako argument do negocjacji wysokości wynagrodzenia

- jeśli praca jest daleko od miejsca Twojego zamieszkania, wspomnij o kosztach dojazdu

- jeśli pracodawca jest niechętny, żeby podnieść Twoje wynagrodzenie do oczekiwanej kwoty, powróć do tematu po jakimś czasie, upewniając się, że w tym okresie Twój pracodawca będzie zadowolony z jakości Twojej pracy.

Zobacz również:

 

-------------------------------------------

Artykuł: Wynagrodzenie - jak wynegocjować dobrą pensję? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Karol



--
polecam lekturę e-booka
3 kroki do wolności finansowej

Czy przyszłość należy do pracy przez Internet?

Czy przyszłość należy do pracy przez Internet?


Jak większość osób mogło zauważyć każda praca bardzo się zmienia na przestrzeni lat. Jedna praca odchodzi w zapomnienie. Druga natomiast mocno przybiera na popularności. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie występuje ogromny rozwój technologii. Mamy dwie możliwości, albo pójdziemy za tym rozwojem i odnajdziemy się w tym świecie, bądź też nie znajdziemy dla siebie miejsca. Owszem istnieje wiele miejsc, gdzie możemy pracować nie korzystając z najnowszych technologii, jednak takich miejsc pracy jest coraz mniej. Każdy kto ma komputer, oraz dostęp do Internetu szukał pracy, która mogła by mu zaoferować swobodę działania. Wiele osób się zniechęciło bo powiedzmy sobie w prawdzie w oczy powstało wiele ofert, które nie miały szans na to, by, dzięki tym, że ofertą stać się osobą niezależną. Każdy kto myśli o szybkim i łatwym, ale przede wszystkim legalnym zarobku może zapomnieć o ofertach pracy, które mają mu przynieść 200 zł dochodu dziennego. Jak najbardziej można tyle zarabiać, jednak należy posiadać odpowiednią wiedzę. Jeżeli tej wiedzy nie posiadamy, należy ja zdobyć, a przykładowa praca przez Internet to między innymi:

-pisanie tekstów- teksty może pisać praktycznie każda osoba. Jednak najlepsze teksty będą pisać osoby, które lubią dużo pisać i wykazują się dużą kreatywnością. Zarobki, dzięki pisaniom takich tekstów zarówno na strony jak i tekstów, które służą do pozycjonowania można zarobić ok. 15 zł w godzinę. W zależności od tego ile czasu na to poświęcimy zarobimy odpowiednią liczbę pieniędzy. Ofert możemy szukać na forach, oraz ogłaszać się w serwisach aukcyjnych.

-tworzenie stron, oraz pozycjonowanie – to już bardziej skomplikowany etap zarabiania. Jednak, jeżeli nauczymy się tworzyć strony, a następnie je pozycjonować będziemy zarabiać powyżej 20-30 zł za jedną godzinę pracy. Pozycjonowanie stron jest łatwiejszym etapem, jednak ważną rzeczą jest systematyczność, oraz pamiętaj by działać zgodnie z zasadami.

-programy partnerskie- to stosunkowo młody sposób na to by zacząć zarabiać pieniądze. Jesteśmy partnerem danego wystawcy i naszym celem jest skierowanie zainteresowanych osób na stronę wystawców. Istnieje wiele takich programów partnerskich, jednak jeżeli będziemy chcieli na nich zarabiać będziemy musieli posiadać własną stronę internetową.

-zostań bloggerem- blogger to osoba, która pisze systematycznie swój blog, dzięki blogowi możesz zarabiać dodatkowe pieniądze, bądź też jeżeli zaczniesz naprawdę ciekawie pisać możesz stać się bardzo popularny.

Podsumowanie:

Istnieje bardzo dużo ofert pracy przez Internet, jednak to tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na ten rodzaj prac. Praca może być bardzo przyjemna, jeżeli dana tematyka naprawdę nas zainteresuje. Wówczas będzie to bardzo fajna praca, która nie będzie nas męczyć. Warto również zwrócić uwagę na to, że nie należy kierować się każdą ofertę, jeżeli coś wydaje nam się nierealne to pewnie takie jest, dlatego też pewnie takie jest.

 

-------------------------------------------

Artykuł: Czy przyszłość należy do pracy przez Internet? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Marketing internetowy, tworzenie stron internetowych, promocja stron , branża reklamowa, technologie informatyczne 



--
polecam lekturę
Skazany na sukces

piątek, 7 października 2011

Kilka sposobów na zarabianie przez Internet

Autorem artykułu jest Arek S



Powstaje coraz to więcej sposobów na zarabianie pieniędzy w Internecie, jednak wiele z nich nie jest godnych zainteresowania. Sprawdź sam jaką pracę możesz wykonywać pracując w domu. Odpowiednie przygotowanie do pracy to podstawa.

Coraz to więcej osób zaczyna szukać innych możliwości zarabiania, niż praca na etacie. Praca na etacie staje się coraz to mniej popularna, a po za tym nie każdy chce, bądź też nie może do takiej pracy chodzić, dlatego bardzo dobrą alternatywą może być zarabianie pieniędzy przez Internet. Tematyka ta w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija i powstaje coraz to więcej ofert tego rodzaju pracy. Pracując w domu to my samy decydujemy o tym ile chcemy pracować, oraz jaką pracę wykonywać. Stajemy się zatem osobami niezależnymi, które same mogą decydować o swoim losie.

451221160720098747771

Chałupnictwo praca nie jest, jednak prostą pracę i osoby, które myślą, że szybko się wzbogacą nie robiąc nic to są w błędzie. Pracując w domu owszem możemy zarabiać i to wcale nie małe pieniądze. Musimy, jednak posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego jak zarabiać, jeżeli nie będziemy tego wiedzieć wówczas możemy stać się ofiarą i dać się nabrać na oferty pracy, które nie przyniosą żadnego dochodu, bądź też ten dochód będzie bardzo mały. Ciężko nam będzie później odzyskać nadzieję w to, że w Internecie możemy zarobić jakiekolwiek pieniądze.

Kilka sposobów na zarabianie pieniędzy w domu:

- pisanie tekstów – to jeden z najbardziej popularnych sposobów na zarabianie przez Internet. Jeżeli dużo piszemy na swoim komputerze i potrafimy napisać praktycznie wszystko. Warto zainteresować się tego rodzaju pracę. Ciężko jest znaleźć osoby, które rzetelnie wykonają teksty, dlatego też, jeżeli wykażesz się umiejętnościami będziesz mógł zarabiać pisząc. Zleceń możemy szukać na forach, gdzie potrzebują do napisania różnych tekstów bądź też ogłaszać się na aukcjach internetowych

- blogowanie – jeżeli znasz się na czymś bardziej od innych i nie ma danej tematyki w Internecie możesz na tym zarobić. Blogi są bardzo dochodowe o ile staną się popularne. Założyć bloga może praktycznie każda osoba i nie musi ona wcale znać się na programowaniu stron.

- Rękodzieło – dla wszystkich osób, które potrafią wykonać piękne przedmioty jest bardzo dobra wiadomość. Rękodzieło jest w cenie i ludzie zaczynają doceniać pracę ludzką, dlatego też mogą za nią dobrze zapłacić. Rękodzieło jest bardzo dobrym rodzajem pracy i sami możemy decydować co chcemy wykonywać, oraz w jakich godzinach pracować.

- Infobroker – to osoba, które poszukuje informacji, jeżeli potrafisz znaleźć wszystko w Internecie ta praca może jest właśnie dla Ciebie.

Przyszłość pracy w domu z pewnością wygląda obiecująco i możemy, dzięki tej pracy poprawić swój budżet. Sami możemy wybrać, który sposób zarabianie w Internecie chcemy wybrać. Pamiętajmy, by dana dziedzina nas interesowała byśmy mogli ją rozwijać. Będziemy wówczas zarabiać pieniądze i realizować swoją pasję, dlatego warto. Pamiętaj o tym, by pracować mądrze nie ciężko.

---

Arkadiusz Szuba


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


--
polecam e-booka o zarabianiu w internecie
Bogać się kiedy spisz

Nie możesz znaleźć zatrudnienia? A może praca za granicą?

Autorem artykułu jest Jacek Fistaszek



Praca za granicą dla wielu osób poszukujących zatrudnienia brzmi bardzo egzotycznie, kojarząc się z koniecznością podjęcia śmiałej decyzji o wyjeździe do obcego kraju. Podjęcie takiej decyzji wymaga zastanowienia się, przemyślenia wszystkich „za” i „przeciw”.

Jeżeli praca za granicą ma być udanym przedsięwzięciem, trzeba dobrze przygotować się do wyjazdu. Wiążą się z nim bowiem formalności. Ich dopełnienie ma na celu zagwarantowanie, że praca za granicą dla osoby wyjeżdżającej będzie bardzo pozytywnym doświadczeniem.

Praca za granicą a prawo

Praca za granicą dla wielu osób wiąże się z odpowiedzią na jedno podstawowe pytanie – czy zatrudnienie się u pracodawcy poza granicami kraju wymaga specjalnych pozwoleń ze strony polskich władz? Jeszcze jakiś czas temu praca za granicą była możliwa w zdecydowanej większości przypadków „na czarno” – Polacy udawali się za granicę nie chwaląc się tym faktem, by tam zarabiać nie mając podpisanej umowy o pracę. Naturalnie było to bardzo ryzykowne. Wejście Polski do Unii Europejskiej sporo zmieniło w tej kwestii – praca za granicą i formalności z nią związane stały się mniej uciążliwe (trzeba jednak pamiętać o tzw. okresach przejściowych). Na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Polacy mogą podejmować zatrudnienie za granicą na zasadach, które obowiązują w danym kraju, podpisując indywidualną umowę z zagranicznym pracodawcą. Takie rozwiązanie pozwala na pełną swobodę wyboru pracodawcy, wykluczając jakiekolwiek zobowiązania wobec polskich urzędów.

Emerytura a praca za granicą

Praca za granicą jest alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą znaleźć zatrudnienia w kraju. Dziś wyjechać nie jest trudno. Trzeba mieć jednak świadomość, że rok czy dwa lata spędzone za granicą mogą zaliczać się do emerytury. Aby praca za granicą nie wpłynęła negatywnie na tą kwestię, konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Zazwyczaj nie ma z tym problemu w czasie dłuższego pobytu za granicą. W przypadku wyjazdów sezonowych wskazane jest jednak porozumienie się w tej kwestii z pracodawcą, aby nie doszło do nieporozumień. Osoby, które nie orientują się w formalnościach związanych z wyjazdami, mogą zwrócić się do profesjonalnych agencji zatrudnienia, dla których praca za granicą nie ma żadnych tajemnic. Pomagają one rzetelnie przygotować się do wyjazdu.

---

Artykuły na każdy temat


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
Polecam lekture
Bogać się

Jak napisać List motywacyjny

Autorem artykułu jest Jerzy Senderski



Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, przeczytaj uważnie tę ofertę pracy i zrób listę tych swoich umiejętności nabytych w ramach praktyki zawodowej, jak i związanych z otrzymanym wykształceniem, które bezpośrednio odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę.

List motywacyjny musi zawierać u góry z lewej strony dokumentu nasze imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, takie jak adres poczty elektronicznej i numery telefonów, pod którymi jesteśmy dostępni. U góry z prawej strony umieszcza się miejscowość i datę, a poniżej adresata (najlepiej, gdy wymienimy go z imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji) oraz nazwę firmy.

Tuż za typową formułką grzecznościową typu „Szanowna Pani” pierwszy akapit listu motywacyjnego powinien zawierać informacje, na jakie stanowisko kandydat aplikuje i czy jest to odpowiedź na ogłoszenie, a jeśli tak, to na jakie; czy też kandydat o wakacie dowiedział się w inny sposób. Duże firmy zazwyczaj równolegle prowadzą kilka procesów rekrutacji, dlatego też tych informacji nie może zabraknąć w liście motywacyjnym.

W drugiej części list motywacyjny powinien przedstawiać nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe w taki sposób, aby w jak największym stopniu nawiązywały do treści danej oferty pracy. Nie powtarzajmy jednak słowo w słowo całych fragmentów naszego CV – skoncentrujmy się na tych istotnych dla danego stanowiska pracy umiejętnościach praktycznych, elementach wykształcenia oraz cechach osobistych.

Kiedy chcemy zmienić nie tylko pracodawcę, lecz także sam zawód i staramy się o pracę, której obecnie nie wykonujemy, w liście motywacyjnym powinniśmy opisać te doświadczenia zawodowe z przeszłości, które w największym stopniu związane są z charakterem oferowanego stanowiska pracy. W takim przypadku więcej miejsca możemy też poświęcić naszemu wykształceniu i cechom osobistym, jeśli są zgodne z wymaganiami określonej pracy.

Warto chwalić się sukcesami, np. awansami, szczególnymi osiągnięciami i przeprowadzonymi z powodzeniem własnymi inicjatywami, jednak oczywiście powinniśmy zachować w tym pewien umiar i wyczucie sytuacji. Dla pracodawcy bowiem często najbardziej odpowiadającym pracownikiem będzie ten dostatecznie dobry na dane stanowisko, a niekoniecznie typ gwiazdy, który jest najlepszy ze wszystkich w określonej dziedzinie. Taki „dobry” kandydat sprawia wrażenie, że będzie dobrze wypełniał powierzane mu obowiązki, a jednocześnie nie będzie miał wygórowanych wymagań i łatwo dostosuje się do norm obowiązujących już w firmie. Daj także odczuć rekruterowi czytającemu Twój list motywacyjny, że dobrze wiesz, jakie są oczekiwania wobec pracownika na danym stanowisku oraz znasz specyfikę określonego przedsiębiorstwa i rynku, na którym działa.

W zakończeniu listu motywacyjnego podziękuj czytającemu za uwagę, jeszcze raz podkreśl swoje zainteresowanie daną ofertą pracy i wyraź gotowość do spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli w CV nie starczyło miejsca na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, list motywacyjny powinien zawierać taką klauzulę – takie oświadczenie lepiej jednak wpisywać do CV.

---

List motywacyjny wzory - ciekawe i przede wszystkim dobrze napisane wzory listów motywacyjnych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
Dzisiaj awans jutro podwyżka

Od czego zależy znalezienie dobrej pracy?

Autorem artykułu jest AMH_Coaching



Wykształcenie, wiedza, osobowość, doświadczenie? Które z tych czynników, najbardziej decydują o rozwoju kariery zawodowej? Co sprawia że wiele osób mimo braku wybitnego wykształcenia robi niezwykłą karierę?

Jak zdobyć dobrą pracę?

Od czego zależy znaleźnie dobrej pracy lub w ogóle pracy?

Prawdopodobnie wiele osób odpowiedziałoby że trzeba: „dać w łapę” prezesowi, załatwić przez znajomych lub mieć posła w rodzinie ewentualnie mieć długie, zgrabne nogi. Gdy ktoś odpowiada mi w ten sposób ja zwykle pytam:

Zawsze?

odpowiedź zwykle brzmi: yyyyyyy…..

pytanie: Czy każdy w tym kraju otrzymał stanowisko w taki sposób?

odp. yyyyyy… większooość .?.? (ni to pytanie ni odpowiedź)

Ile to jest większość?

odp . nooo…. może 20 %

Czy według Ciebie 10 milionów Polaków ma posła w rodzinie?

odp. no… nie

pytanie: A znasz kogoś kto znalazł pracę samodzielnie?

Odp. no…. Tak

Jak to zrobił?

Odp. nooo…. nie wiem... ….z Tobą nie da się normalnie porozmawiać :-/

I w tym momencie następuje oburzenie mojego rozmówcy. Najczęściej zmienia temat lub odchodzi. Ale za to odchodzi z nowym przekonaniem. Może nadal myśli swoje, bo jego EGO nie pozwala mu na przyznanie się do błędu. Natomiast jeśli nawet troszkę, jego umysł zaczął widzieć sprawę inaczej, to będą z niego ludzie.

By dojść do tego w jaki sposób ludzie robią karierę w pracy zawodowej wybrałem najłatwiejszą z możliwych dróg by to sprawdzić. Zwyczajnie ich zapytałem… jak oni to robią. Rozmawiałem ze znajomymi pytałem menedżerów z którymi pracowałem, pytałem każdego kto się nawinął.

Sumując doświadczenia tych wszystkich ludzi powstał wniosek, który ukazuje, do czego przywiązywali największą uwagę w drodze po sukces zawodowy? Co sprawia że ludzie znajdują wymarzoną pracę a ich kariera rozwija sie w szybkim tempie ?

1 Osobowość

2 Umiejętności interpersonalne/inteligencja emocjonalna

3 Doświadczenie

4 Zawieranie znajomości

5 Pracowitość/wytrwałość

6 Wiedza + IQ

7 Dyplomy i wykształcenie

Zaskakujące jest to że większość tych osób umieściło wykształcenie i zdobyte na studiach dyplomy na ostatnim miejscu. Połowa pytanych osób nie pracowała w zawodzie w którym zdobyła dyplom. Biorąc pod uwagę tą kolejność można rzec, że jest to kariera w stylu Nikosia Dyzmy ale z drugiej strony jest w tym sens. Czytaj dalej.

Kolejność jaką wybiera większość ludzi wygląda tak:

1. Dyplomy

2. Wiedza

3. Doświadczenie

4. Praca nad sobą

5. Doskonalenie relacji z ludźmi

6. Kontakty

7. Rozwój osobisty

4,5,6,7 można ująć w jedno i nazwać samorozwojem.

1. Wykształcenie Dyplomy

Na tym skupiamy się najbardziej. Dążymy do zdobycia wykształcenia… i bardzo dobrze. Z tym że, ta usilna walka o dyplom powoduje że zatracamy lub przestajemy rozwijać takie cechy jak: kreatywność, wytrwałość, zdolności interpersonalne etc.. Każde kreatywne posunięcie ucznia w szkole było traktowane przez profesorów jako odchył od normy. (Oczywiście zdarzają sie wyjątki).

W jaki sposób student może wyrobić w sobie wytrwałość skoro jest traktowany według widzimisie profesora a zaliczenie zdobywa flaszką koniaku. Narasta w nim bunt do całego świata i rodzą się przekonania że wszystko należy zdobyć przez protekcję.

System edukacyjny został stworzony dla potrzeb epoki, która minęła około stu lat temu. Obecnie wykorzystuje się go by utworzyć bardziej sterowalne społeczeństwo, wychowując ludzi na zbłąkane owieczki i przysłaniając im cel oraz ich ludzką naturę.

Jeśli jesteś studentem zastanów się , po co i dla czego to robisz? I rób to dla siebie a nie dla tego że wypada mieć dyplom lub dla tego że rodzice Ci kazali. Studiuj i pracuj nad sobą tak abyś każdego dnia stawał się lepszą wersją siebie.

2. Wiedza

Najczęściej gdy człowiek kończy studia, budzi się z wielkim akademickim kacem i dowiaduje że wiedza którą zdobywał przez pięć lat do niczego mu się nie przydaje. Próbował znaleźć pracę w swoim zawodzie raz drugi i nic. Wysyła CV błyszczy dyplomem i nadal nic. W końcu decyduje się na wyjazd za granicę lub na pierwszą lepszą pracę w swoim kraju.

Nie oznacza to że wiedza nie jest potrzebna. Według osób z którymi rozmawiałem wiedza ma duże znaczenie ale przydaje się ona dopiero na końcu. Gdy już wykorzystasz swoje zasoby typu osobowość, wytrwałość i pracowitość wówczas do akcji wkracza Twoja wiedza.

Wysoki poziom IQ również nie znaczy wiele jeśli nie posiadasz tych pozostałych cech. Inteligencja staje się wówczas jak Mercedes klasy S bez kół. Co z tego że wspaniały skoro nigdzie nim nie pojedziesz. Więcej na ten temat można przeczytać w książce Daniela Goldmana „Inteligencja Emocjonalna”

3. Doświadczenie

Następnie staramy się zdobyć doświadczenie w tym co robimy. Doświadczenia bywają najczęściej przykre. Praca na niechcianym stanowisku, niezadowolenie z którego potem wynikają kłótnie z przełożonymi. Stwierdzamy że szef to świnia, co jest myśleniem nie rzadko stereotypowym i wynikającym z naszej nieudolności.

Wówczas zaczynamy się zastanawiać; czy może z nami jest coś nie tak? Ależ skąd , my jesteśmy OK, to świat jest zły. Gdybym miał znajomości lub dużo kasy to znalazłbym dobrą pracę, …takie czasy.

Ci którzy mają większy dystans do siebie i potrafią stosować konstruktywną krytykę wobec swojej osoby zaczynają w takim momencie przywiązywać wagę do:

Rozwoju osobistego

Pracowitości

Samodoskonalenia /doświadczenia

Nawiązywania nowych znajomości.

Czyli te rzeczy które ludzie sukcesu wymienili na początku

---

Jak znaleźć wymarzoną pracę i rozwijać karierę?


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

U siebie czy u kogoś?

Autorem artykułu jest Eppe Eppe



Praca jest potrzebna każdemu człowiekowi, ale zanim zaczniemy pracować trzeba odpowiedzieć na jedno ważne pytanie czy chcemy założyć własną firmę czy może pracować dla kogoś. Jest to istotne pytanie, ale również bardzo trudne, bo zarówna pierwsza jak i druga opcja ma swoje wady i zalety.

Decyzja zależy przede wszystkim od tego, w jakim charakterze będziemy pracować. Informatyk to dość specyficzny zawód, jedni uważają, że nudny inni, że pasjonujący i interesujący, jak zawsze zdania będą podzielone. Tak czy owak początkujący informatyk musi podjąć ważną decyzję – czy zamierza pracować na swoim czy może marzy mu się praca w jakiejś firmie. Zanim jednak informatyk zdecyduje się na pracę na swoim, musi wiedzieć jak założyć własną firmę i jakie koszty są z tym związane.

Najważniejszym kosztem dla każdego człowieka posiadającego własną firmę jest opłacenie składki ZUS. Składka w tym roku poszła w górę i miesięcznie trzeba płacić osiemset złotych. Do tego dochodzą inne koszty, takie jak wynajem lokalu, no chyba, że firma ma siedzibę w miejscu, w którym mieszkamy to wtedy wynajem nic nie kosztuje. Jakby zliczyć same te wydatki to niejeden człowiek może złapać się za głowę. Wiadomo, że z rozpoczęciem działalności związane są jeszcze inne wydatki. Przede wszystkim informatyk musi zaopatrzyć się w sprzęt, którego będzie używał czy to do naprawy czy do tworzenia czegoś nowego, wszystko zależy, jaka będzie jego specjalizacja.

Wiadomo, że na początku działania firmy jest bardzo ciężko i wiele firm już na początku swojej działalności zaciąga kredyty i dość często źle się to kończy, bo firma się nie rozwija a kredyt trzeba spłacać. Z kolei praca u kogoś może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ nie interesuje człowieka nic poza tym żeby przyjść do pracy i robić swoje. To pracodawca zajmuje się opłacaniem składki ZUS itp. Praca informatyka na etacie u kogoś może być całkiem przyjemną posadą, zwłaszcza, gdy zarabiamy dobre pieniądze. Do zalet pracy u kogoś trzeba zaliczyć również fakt, że obowiązuje czterdziestogodzinny wymiar pracy a każda nadgodzina jest płacona.

We własnej firmie ten wymiar pracy może wyglądać nieco inaczej, gdyż będąc szefem sami dla siebie musimy o firmie myśleć dwadzieścia cztery godziny na dobę. Do zalet pracy u kogoś można zaliczyć różnego rodzaju benefity. Bardzo często pracodawcy zaopatrują swoich informatyków w firmowe laptopy, telefony komórkowe, a także samochody służbowe. Poza tym pracowanie w dużej firmie z dużymi zleceniami może owocować różnego rodzaju premiami, co we własnej firmie ciężko uzyskać. Obowiązkiem każdego pracownika jest stawianie się do pracy na czas i dawanie z siebie wszystkiego w pracy by pracodawca był zadowolony. Można jeszcze pracować w swojej firmie a dorywczo pracować u kogoś innego. Tak informatycy robią bardzo często by móc więcej zarobić. Jest jednak ważny warunek takiej pracy, trzeba być dyspozycyjnym a ponadto lepiej zawiadomić pracodawcę, że ma się własną firmę, bo jeśli informatyk by to ukrył, mogłyby go czekać duże problemy ze strony pracodawcy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy masz prawo do odprawy

Autorem artykułu jest Joanna M.



Dla większości z nas utrata pracy to dramat. Zastanawiamy się tylko nad przyszłością, czy sobie poradzimy, za co będziemy żyć. Odprawa, choć na krótki czas, może zmniejszyć poczucie zagrożenia i zapewnić pieniądze na bieżące wydatki.

Dla większości z nas utrata pracy to dramat. Zastanawiamy się tylko nad przyszłością, czy sobie poradzimy, za co będziemy żyć. Odprawa, choć na krótki czas, może zmniejszyć poczucie zagrożenia i zapewnić pieniądze na bieżące wydatki.

Zwolnienie pracownika. Firma ma obowiązek wypłacić odprawę, w przypadku, gdy:
-zostaniesz zwolniona na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Wysokość takiej odprawy zależy od stażu pracy i wynosi:
jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż dwa lata.
dwumiesięczną pensję, jeśli byłeś zatrudniony conajmniej dwa lata, ale nie więcej niż osiem.
trzymiesięczne zarobki, jeżeli twój staż pracy jest dłuższy niż osiem lat.
-zakład pracy zwolni cię z powodów przez ciebie niezawinionych (np. likwiduje twoje stanowisko pracy). W tym przypadku także stosowana jest tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

Odejście na emeryturę. Także należy ci się odprawa od pracodawcy. Zgodnie z kodeksem pracy wypłaca się ją w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kwota może oczywiście być wyższa, jeżeli przewiduje to obowiązujący w firmie regulamin. Odprawę otrzymuje się tylko raz. Jeśli np. zawiesisz emeryturę i podejmiesz pracę, po jej zakończeniu nie będziesz mogła żądać pieniędzy.
...lub na rentę. Odprawa przysługuje ci także, gdy z powodu złego stanu zdrowia przechodzisz na rentę. Otrzymasz ją w wysokości jednomiesięcznej pensji. Nie ma znaczenia czy jest to renta stała czy okresowa, ani co było powodem przejścia na rentę (wypadek, długotrwała choroba).

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę, by nie zostać odrzuconym na samym początku?

Autorem artykułu jest Ewa Wilczek



Proces rekrutacji to bardzo długi etap dotyczący znalezienia pracy. Wstępna selekcja kandydatów odbywa się już w pierwszej fazie, gdzie następuje weryfikacja ofert nadesłanych przez kandydatów.

Jak wygląda u nas poszukiwanie ogłoszeń o pracę? Bardzo prosto. Szukamy w powszechnie znanych gazetach, posługujemy się niezastąpionym internetem. Wszystko to ma nas przybliżyć do znalezienia wymarzonego wakatu.

krok 2

Trudno jest od razu trafić na to, co nas interesuje i będzie spełniać nasze oczekiwania przede wszystkim finansowe. Jednak cierpliwość i duże zaangażowanie może nam zaowocować. Warto poświęcić na to czas i bardzo dobrze przygotować dokumenty aplikacyjne.

krok 3

W początkowej fazie rekrutowania osoba zajmująca się wybieraniem ofert nie czyta każdego jednego CV od deski do deski. To pierwsza rzecz, co trzeba wiedzieć - to czas, który zostaje przeznaczony na czytanie. Niestety jest bardzo krótki. Zwykle to 30 sekund na wychwycenie odpowiednich kwalifikacji kandydata.

krok 4

Co zrobić, by czytający zainteresował się naszą aplikacją?
Nie trzeba wypisywać opowiadań i długich monologów. Czytający nasze dokumenty nie ma na to czasu. Tylko raptem parędziesiąt sekund na jeden dokument, a przychodzi ich tysiące. Możesz jedynie wyróżnić się poprzez odpowiednią szatę graficzną dokumentu.

krok 5

Odpowiadając na ogłoszenie przeczytaj bardzo uważnie, co pracodawca miał na myśli, zgłaszając takie zapotrzebowanie na pracownika. Przeczytaj tyle razy, ile uznasz za słuszne i będziesz pewny, że wiesz, jak odpowiedzieć na to ogłoszenie.

krok 6

Oferta skierowana do ubiegającego się o pracę jest tak skonstruowana, że pracodawca nie ma żadnych problemów ze znalezieniem właściwego pracownika. Po prostu wie, kogo szuka i do jakiej pracy.

krok 7

Firma zawsze opisuje wymagania, które musi spełniać kandydat. Musisz wiedzieć, że skoro zostały przedstawione kryteria doboru to na pewno będą sprawdzane, czy je posiadasz.

krok 8

Nie pisz w swojej aplikacji, że bardzo chcesz być ich pracownikiem, bo to wielka szansa. Napisz lepiej, dlaczego właśnie Ciebie mają wybrać na to stanowisko. Pokaż, że znasz swoją wartość i potrafisz bardzo dobrze zaprezentować się.

krok 9

W aplikacji nie pisz długimi zdaniami. Krótko powinno to być i na temat. Wypisz sobie na kartce swoje mocne strony, obok słabe. Spróbuj swoje wady zamienić na korzyść. Napisz o swoim doświadczeniu. Wszystko popieraj argumentami i dowodami na to, że jesteś wiarygodny.

krok 10

Puste słowa szybko są weryfikowane przez pracodawcę i nie masz wtedy możliwości obrony. Nigdy na rozmowie i w dokumentach nie próbuj kłamać. To od razu dyskwalifikuje i może skutkować nawet złą opinią.

krok 11

W swoich sformułowaniach używaj mocnych czasowników: „potrafię, umiem, znam, posługuję się”. Wydźwięk tych słów jest bardzo sugestywny i ukazuje Ciebie jako kompetentnego człowieka.

krok 12

Składając aplikację musisz dopilnować, by wszystkie dokumenty, które pracodawca sobie zażyczył, były dołączone. Warto też zadbać, by były w doskonałym stanie i w ładnej aktówce.
Schludne dokumenty świadczą o utrzymaniu porządku oraz dają dowód na to, że jesteś profesjonalistą w każdym temacie. Po prostu jesteś tym, którego szukają. Powodzenia.

---

http://www.zaradni.pl/porada/695,jak_kota_przyzwyczaic_do_obecnosci_nowego_towarzysza


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jakie są zawody przyszłości?

Autorem artykułu jest pracownik k.



Na rynku pracy przemiany zachodzą bezustannie. W latach 80. żaden Polak nie słyszał chociażby o pracy zdalnej, dziś jest to bardzo popularna forma zatrudnienia. Zmiany zachodzą w nazewnictwie zawodów, zakresie obowiązków, a także w stopniu popularności.

Do nie dawna praca w górnictwie wydawała się perspektywiczną. Przemysł w Polsce bazował na tej dziedzinie, więc górnicy nie obawiali się braku pracy i grupowych zwolnień. Sytuacja uległa zmianie. Rozwój technologii i poszukiwania alternatywnych źródeł energii zaczęły sprawiać, że odchodzi się od wydobywania węgla. Kopalnie są stopniowo likwidowane, a górnicy mierzą się z bezrobociem strukturalnym, które czeka też m.in. hutników.

Zmiany, z jakimi spotykamy się na krajowym rynku pracy, prowadzą do powstawania nowych zawodów i nowych stanowisk. Wraz z upływem czasu niektóre branże będą rozwijać się szybciej niż do tej pory, zwiększy się więc zapotrzebowanie na pracowników. Trudno jednak dokładnie przewidzieć, w jakich sektorach znajdziemy zatrudnienie za kilkanaście lat.

Próbuje się jednak prognozować, jakie zawody będą w ciągu najbliższych lat zawodami przyszłości. Według tych prognoz, nie powinno zabraknąć pracy dla osób związanych z oświatą i służbą zdrowia. Zatrudnienie znajdą też dziennikarze oraz inni ludzie zajmujący się mediami oraz przepływem informacji. W dalszym ciągu poszukiwani mają być specjaliści finansowi, analitycy, doradcy podatkowi, a także informatycy, graficy, administratorzy.

Lista zawodów przyszłości nie jest krótka, ale w ciągu najbliższych trzydziestu lat na pewno się zmieni. Pracownik może wyciągnąć z tego jeden wniosek – na rynku pracy należy być elastycznym. Dokształcanie się, przekwalifikowywanie, dostosowywanie do nowych trendów na pewno pomoże nam w karierze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

„Za nim wejdziesz na szczyt”… Praca w Internecie od „podszewki”

Autorem artykułu jest Arek S



Zarabianie w Internecie staje się pracą, która wzbudza coraz to więcej zainteresowania. Artykuł powstał dla wszystkich osób, które zastanawiają się nam, czy lepiej wybrać pracę w domu przez Internet, czy też pracę na etacie. Poznaj możliwości zarabiania w domu, oraz zagrożenia.

Długa droga na szczyt

Zarabianie przez Internet wiele osób nie traktuje jeszcze poważnie. Uważają, że pracując na etacie mogą zarobić więcej i chcą zachować bezpieczeństwo, dzięki stałym zarobkom. Każdy kto chce zacząć zarabiać w Internecie musi posiadać odpowiednią wiedzę tą unikalną, którą najlepiej nie posiada żadna osoba. W takim przypadku z pewnością znajdą się osoby, które przyjdą do nas i zapłacą nam za tą wiedzę. Jeżeli jesteśmy osobą, która chce zarabiać przez Internet to najważniejszym elementem jest odpowiednia edukacja. Musimy znaleźć dla siebie odpowiedni sposób na zarabianie i jak najwięcej czytać o jego możliwościach i stać się ekspertem w danej dziedzinie. Praca w domu przeze Internet różni się od pracy na etacie. Na etacie dostajemy stałą pensję niezależnie od tego, czy wypracujemy zysk, czy też nie. Jeżeli nie będziemy wydajnie pracować, to po pewnym czasie zostaniemy zwolnieni. W domu pracujemy w dogodnych dla siebie godzinach i sami stajemy się własnym szefem. Jak chcemy to wstajemy o 6 rano, bądź też o 12. Pracujemy 12h dziennie, bądź też tylko 1h tygodniowo. Tutaj ważne są efekty naszej pracy. Początkowo praca przez Internet może nie przynosić dużych korzyści finansowych. Pracujemy można powiedzieć za darmo, co dla wielu osób jest barierą nie do pokonania, jednak po pewnym czasie możemy zarabiać pasywnie, a więc nie angażując się już w dany biznes internetowy.

Niezależność osobista oraz finansowa.

To właśnie w Internecie najwięcej osób stało się niezależnych finansowo. Nie można być człowiekiem wolnym i robić co się chce, gdy żyjemy w klatce np. pracując na etacie. W szczególności młode osoby już nie chcą pracować dla kogoś tylko dla siebie, dlatego myślą one w przyszłości otworzyć własny biznes. W Internecie jest miejsce jeszcze dla wielu osób, które będą mogły w nim zaistnieć. Wyobraź sobie, że będziesz mógł robić co chcesz i kiedy chcesz. Pieniądze z pewnością nie dają szczęścia, ale będziesz mógł, dzięki nim realizować swoje pasje, oraz hobby.

Naciągacze Internetowi

To nieodzowny element każdej dziedziny życia. Wszędzie pojawiają się ludzie, którzy mają majom na celu tylko i wyłącznie oszukanie nas. Działają oni w bardzo podobny sposób. Wzbudzają nasze emocje i odwołują się do najbardziej emocjonalnej strony człowieka jakim są pieniądze. Obiecuje się bardzo duże dochody w zamian za mały wysiłek, jednak jak wiemy „bez pracy nie ma kołaczy” w Internecie jest podobnie, jeżeli nic nie zrobisz to nic nie zarobisz. Chyba, że będziemy mieli szczęście i nam się uda, jednak na to nie liczmy. Naciągacze podają również(przeważnie zmyślone) świadectwa osób, które, dzięki super sposobom zarabiają pieniądze. Przykładowe opinie ludzi:

„Zostałam zwolniona z pracy podczas kryzysu. Miałam poważne problemy finansowe i obecnie, dzięki temu systemowi zarabiam już 4565,25 zł. Polecam wszystkim”

Do tego dochodzi również zdjęcie i często dajemy się nabrać. Naciągacze są coraz to bardziej sprytni i mają coraz lepsze pomysły, dlatego musimy mieć się na baczności.

Pomysł na zarabianie w Internecie

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego sposobu na zarabianie, który jest naszą pasję, dzięki temu nie tylko możemy dobrze zarabiać, ale dobrze się bawić. Praca taka nas zbytnio nie męczy, jeszcze to wszystko nas cieszy. Podobno człowiek może dorobić się tylko i wyłącznie na swojej pasji, a więc robi to co kocha i co go najbardziej interesuje. Wiele osób jest pozbawione pasji. W każdym, jednak momencie możemy się czymś zainteresować i zrodzić w sobie pasję.

„Rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”

Gdy już wejdziesz na szczyt

Droga do bogactwa jest bardzo długa i trudna. U jednym może trwać pół roku, a u niektórych nawet 10, czy 20 lat. Jeżeli sobie założymy cel, że chcemy być osobą bogatą i zarabiać przez Internet to prędzej, czy później uda nam się cel osiągnąć. Nowoczesna praca, czyli zarabianie przez Internet może odmienić twoje życie i sprawić, że będzie ono lepsze. Po drodze z pewnością spotkamy wiele pułapek, trudności, czasem będziemy musieli wykonać krok w tył, by następnie wykonać dwa do przodu. Jeżeli zobaczymy w danym biznesie jakieś pieniądze zaangażujemy się i inwestujmy w naszą działalność. Warto jest się dobrze zastanowić nad umiejętnym wydawaniem swoich pieniędzy. Inwestujemy w swój biznes jak i odpowiednią edukację i nie „przejadajmy” swojego biznesu. Będziesz musiał zrezygnować z wielu rozrywek dla wyższych celów. Gdy już będziesz na szczycie tak naprawdę nic nowego nie zobaczysz i twoje życie nie zmieni się. Staniesz się osobą pewniejszą siebie i zrozumiesz na czym naprawdę polega wartość pieniądza.

---

Arkadiusz Szuba


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Praca na wakacje

Autorem artykułu jest Dariusz Krajszewski



Jest to artykuł, który opisuje jak ważna i popularna wśród młodych ludzi jest praca na wakacje oraz jakie ryzyko i zagrożenie się z nią wiąże.

Przypuszczam, że niektóre osoby może zastanawiać fakt, że już teraz poruszamy ten temat, gdy do wakacji pozostały jeszcze ponad cztery miesiące, jednak jeśli komuś przyda się praca na wakacje, to zdecydowanie powinie zacząć jej szukać już teraz, bowiem najbardziej zapobiegli uczniowie i studenci już dawno zaczęli poszukiwania i przygotowania.. Na dzień dzisiejszy nie jest już tak łatwo znaleźć taką pracę jak jeszcze kilka lat temu. Z powodu minionego kryzysu finansowego w krajach Europy Zachodniej jak również w Stanach Zjednoczonych o wiele trudniej znaleźć pracę niż było to prę lat temu, a chętnych wcale nie ubywa.

Część osób traktuje pracę na wakacje jak możliwość wyjazdu i spędzenia wakacji w ciekawymi miejscu. Dla wielu młodych ludzi to jedyna szansa wyjazdu i pobytu za granicą. Jako, że często są to duże i słynne miasta albo miejscowości turystyczne, chętnych na tego typu wyjazdy nie brakuje. Z kolei inna część osób traktuje tego typu wyjazd jako możliwość zarobkową pozwalającą im osiągnąć znacznie wyższe dochody niż w Polsce. Praca na wakacje stała się bardzo popularna wśród polskiej młodzieży. Nie wszyscy wyjeżdżają za granicę, część osób poszukuje pracy w kraju, najczęściej nad morzem. Jednak dominują raczej wyjazdy za graniczne, gdzie młodych ludzi kuszą wyższe zarobki, atrakcyjne miejsca, a może też szansa na jakąś poważniejszą karierę.

Praca na wakacje stała się po prostu modna. Powstają nawet specjalne portale ogłoszeniowe specjalizujące się ofertach pracy na wakacje. Poza tym prawie każdy większy portal dotyczący pracy posiada osobny dział - Praca na wakacje. Jest cały ogrom agencji pośrednictwa pracy poszukujących za granicą wolnych stanowisk, a także firm działających na zasadach Work and Travel. Oczywiście jeżeli wysyłamy nasze dziecko do pracy na wakacje, to warto wszystko dokładnie sprawdzić. Zalecamy również korzystanie z popularnych i znanych agencji pośrednictwa pracy, gdyż jak się okazuje nie zawsze wszystkie są uczciwe, a co gorsza zdarzają się też fikcyjne firmy, które naciągają i wykorzystują ludzi. Warto więc przeanalizować dokładnie rynek.

Jak można przeczytać w artykule Praca na wakacje - najlepsze możliwości mamy, gdy za granicą mamy jakiegoś znajomego - nawet dalekiego, więc warto się zastanowić, czy ktoś ze znajomych przypadkiem nie może nam pomóc. Nie warto jechać w ciemno. Paca na wakacje może być dla naszego dziecka miłym wspomnieniem lub katorgą, więc lepiej dmuchać na zimne.

---

Powodzenia w poszukiwaniach.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wstępne badania lekarskie, a badania okresowe

Autorem artykułu jest Hubert Dudek



Kiedy musisz wykonac badania kresowe a kiedy pracodawca może od nich odstąpić. Dowiesz się także kto powinien płacić za takie badania okresowe. Dlaczego mimo ważności badań okresowych gdy zmieniamy pracę i tak musimy robić badania wstępne...

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie z adekwatną do rodzaju wykonywanej pracy częstotliwością, pracowników na okresowe badania lekarskie. Im bardziej wykonywany zawód może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracownika, tym częściej przeprowadza się takie badania.

Okres ważności takich badań także zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Za przeprowadzenie okresowych badań lekarskich zawsze płaci pracodawca. Wydawać mogło by się zatem, że w przypadku zmiany miejsca pracy, w czasie gdy okresowe badania lekarskie są jeszcze ważne, nie powinno być konieczności przechodzenia badań wstępnych.

Niestety, każdy pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy ma prawo zażądać od przyszłego pracownika uzyskania orzeczenia o zdolności do wykonywanej pracy, czyli zachodzi konieczność ponownego przejścia wstępnych badań lekarskich.

Jest to niestety konieczne, gdyż każde stanowisko pracy wymagać może przeprowadzenia nieco odmiennych badań lekarskich. Nowy pracodawca może też na takie badania skierować pracownika, którego przyjmuje na stanowisko bardzo zbliżone do tego na którym dany pracownik pracował wcześniej. Nie ma jednak obowiązku, kierowania na takie badania osób, które przyjmowane są na podobne stanowisko pracy u tego samego pracodawcy na przykład w związku z awansem lub reorganizacją zatrudnienia.

Podobne zasady dotyczące badań lekarskich obowiązują także przy tymczasowym przeniesieniu pracownika na inne stanowisko pracy, zwłaszcza jeśli różni się ono od zajmowanego przez pracownika dotychczas.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przeszkolenie BHP

Autorem artykułu jest Hubert Dudek



Kiedy musisz przejść szkolenie BHP, kto za nie powinien zapłacic oraz gdzie powinno sie odbyć takie szkolenie, tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu...

Obowiązkowe przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest konieczne dla każdego nowo przyjmowanego pracownika, który nie posiada dokumentu potwierdzającego odbycie takiego szkolenia oraz jego ważność.

Tego rodzaju szkolenie może być konieczne zarówno dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy jak i dla osób zmieniających miejsce pracy, jeśli nie posiadają dokumentów potwierdzających ważność odbytych szkoleń. Przeszkolenie odbywa się już po wstępnych badaniach lekarskich. Ważną informacją dla osób, które tego rodzaju szkolenie muszą przejść jest to, że nie powinny ponosić one kosztów takiego szkolenia, płaci za nie oczywiście pracodawca.

Szkolenie, zgodnie z przepisami kodeksu pracy odbyć powinno się w terminie dogodnym zarówno dla samych pracowników jak i pracodawcy. Przeważnie tego rodzaju szkolenie odbywa się pierwszego dnia w nowej pracy, ale czasami, aby zebrać odpowiednio dużą grupę nowych pracowników, którzy muszą tego rodzaju badanie przejść wyznacza się nieco inny termin, oczywiście jeszcze zanim pracownik zostanie dopuszczony do pracy w danym zakładzie pracy.

Czas trwania takiego przeszkolenia nie jest długi, jednakże powinien zostać on wliczony do czasu pracy. Nie należy też mylić także podstawowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z przeszkoleniem stanowiskowym. To pierwsze jest bardziej ogólne, natomiast przeszkolenie stanowiskowe dotyczyć może zasad o wiele bardziej szczegółowych, uzależnionych od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rozmowa kwalifikacyjna, o co ma prawo zapytać pracodawca?

Autorem artykułu jest Hubert Dudek



Kto oprócz pracodawcy może przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne i jakie pytania może osoba przeprowadzająca rozmowę zadawać a na jakie nie masz obowiązku odpowiadać...

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane są obecnie nie tylko przez pracowników działu kadr przedsiębiorstwa, które poszukuje nowych pracowników, ale także przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się rekrutacją nowych pracowników. W mniejszych przedsiębiorstwach rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzić może też sam właściciel.

Niezależnie od tego kto rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza, zwykle słabszą stroną tego rodzaju negocjacji jest kandydat na pracownika. Dlatego też ustawodawca dokładnie określił o co przyszłemu pracodawcy wolno zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Informacje, których od kandydata na określone stanowisko zażądać może pracodawca dotyczą posiadanego wykształcenia oraz kwalifikacji, jak również przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej.

Konieczne jest także podanie danych osobowych takich jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania. W szczególnych przypadkach konieczne może być także podanie danych osobowych dzieci pracownika, ale musi być to uzasadnione specjalnymi uprawnieniami, z których korzystać będzie pracownik lub jasno wynikać z odrębnych przepisów. Podstawę prawną zobowiązany jest przedstawić pracodawca.

Przyszły pracownik nie ma obowiązku odpowiadać na pytania osobiste, nie ma też konieczności informowania pracodawcy o stanie cywilnym, ani zamieszczania takowej informacji na swoim CV. Jeśli w ogłoszeniu o pracę pracodawca, zaznacza, iż tego rodzaju informacje powinny w podaniu o pracę się pojawić należy ten fakt zgłosić od inspektoratu pracy, gdyż zachodzi podejrzenie złamania przez pracodawcę przepisów dotyczących prawa pracy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wzór CV – pięć kroków

Autorem artykułu jest Przemysław Słowik



Dobre CV to w dzisiejszych czasach podstawa szukania pracy. Aby dobrze poruszać się na rynku pracy i zdobyć wymarzoną posadę musimy potencjalnemu pracodawcy zaprezentować się od jak najlepszej strony. Curriculum Vitae jest właśnie takim dokumentem, który czarno na białym przedstawia ile naprawdę jesteśmy warci na rynku pracy.

Oczywiście aby to wszystko dobrze zawrzeć w kilku punktach musimy podejść do tego systemowo. Warto przygotować sobie na początku odpowiedni wzór CV. Można go poszukać w internecie. Można też na podstawie wzorów lub informacji stworzyć własny wzór CV. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się krok po kroku pewnych zasad. A więc...

Wzory CV - warto mieć zapisanych w komputerze kilka takich egzemplarzy. Wszystko po to, aby potem nie zawracać sobie głowy podstawowymi rzeczami takimi jak kolejność. Oczywiście chronologia to bardzo ważna sprawa, jednak jest jeszcze tyle ważnych rzeczy jak np. oryginalność i estetyka.

Na początek należy zaznaczyć, że wzory CV składają się z kilku najważniejszych punktów: danych personalnych, wykształcenia, doświadczenia, pozostałych umiejętności i języka oraz wykształcenia.

Pierwszy krok – dane personalne

Dane personalne – wzór CV bez tego punktu jest jak człowiek bez oczu. Ten punkt jest na samej górze. W miejscu tym umieszczamy takie dane jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres, adres mailowy, numer telefonu. Możemy też podać swój stan matrymonialny, ale nie musimy.

Drugi krok - wykształcenie

Kolejnym punktem, bez którego nasz wzór CV nie byłby sobą jest wykształcenie. To tutaj właśnie podajemy nazwę i adres szkoły. Oczywiście robimy to w odwrotnej kolejności. Czy na samej górze umieszczamy informacje o szkole, którą ukończyliśmy ostatnio. Podajemy też główne przedmioty, ewentualnie nagrody. No i oczywiście tytuł pracy magisterskiej, jeśli skończyliśmy studia oczywiście.

Trzeci krok - doświadczenie

Wzory CV składają się również z kolejnego elementu – doświadczenia. W miejscu tym podajemy w odwrotnej kolejności chronologicznej dane dotyczące firm i zajmowanego stanowiska. Nadmieniamy też na czym polegała nasza praca, co należało naszych obowiązków.

Czwarty krok - umiejętności

Kolejny punkt to dodatkowe umiejętności. To tutaj właśnie możemy napisać o ty, że posiadamy prawo jazdy czy ukończyliśmy kurs obsługi komputera.

Piąty krok - zainteresowania

Wzory CV nie mogą obejść się bez ważnego punktu mówiącego o zainteresowaniach. Przedstawmy je dosyć szczegółowo. Możemy np. napisać, że lubimy muzykę Chopina.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najskuteczniejsze metody szukania pracy

Autorem artykułu jest Jerzy Senderski



Skoro na większość ciekawych ofert pracy odpowiada zazwyczaj wielu dobrych kandydatów, to osoby poszukujące pracy muszą wykazywać się inwencją i być dobrze przygotowane, jeśli chcą znaleźć pracę (i płacę) odpowiadającą ich oczekiwaniom.

Do najbardziej skutecznych sposobów szukania pracy należą pomoc znajomych i rodziny (co jest także zgodne z obiegowymi opiniami na ten temat) oraz bezpośrednie kontaktowanie się z konkretnymi firmami, nawet jeśli nie publikowały one interesujących nas ofert pracy. Inną skuteczną metodą (może nie ze względu na jej wysoką efektywność, lecz dlatego, że dotyczy ona większości wakatów) są ogłoszenia w kategorii "praca", które coraz częściej publikowane są wyłącznie w internecie.

O ile w dwóch pierwszych metodach bardziej liczy się nasza inwencja, przebojowość i kontakty personalne, o tyle w metodzie trzeciej, odpowiadaniu na ogłoszenia, najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Kiedy odpowiadamy na ogłoszenie z ofertą pracy, to nasze dopasowane do danego ogłoszenia CV (życiorys zawodowy), a także często wymagany list motywacyjny oraz odpowiednio budowany wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej mają przekonać pracodawcę, że jesteśmy najlepszymi kandydatami na dane stanowisko.

Jeśli mamy mało czasu na znalezienie pracy, najlepiej starać się wykorzystywać wszystkie te trzy metody, a także spróbować jeszcze innego sposobu z opisanych w dalszej części tego artykułu. Jednak należy mieć na uwadze, że jednoczesne korzystanie z więcej niż 4-5 metod szukania pracy staje się nieefektywne, ponieważ nie jesteśmy wtedy w stanie w każdą z nich zaangażować się w dostatecznym stopniu.

Kontakty personalne

Nasi znajomi, przyjaciele, czy rodzina mogą wskazać nam firmy, w których znajduje się wolne stanowisko pracy o interesującym nas charakterze, a co ważniejsze mogą nas polecić swoim współpracownikom lub kierownikom. W ten sposób dotrzemy do firm, które szukając nowych pracowników na początku starają się opierać na rekomendacjach swoich pracowników, a dopiero później, jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, zamieszczają ogłoszenia z ofertami pracy. Nawet jeśli nasi znajomi nie obiecają aktywnie wspierać naszej kandydatury, mogą nam udzielić wielu informacji o firmie i jej kierownictwie, które pomogą nam lepiej „sprzedać się” w dokumentach aplikacyjnych lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czasem atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wyróżniającym nas spośród innych kandydatów o tych samych kwalifikacjach, może być tylko to, że powiemy, że dobrze znamy jednego z pracowników danej firmy.

Musimy zawczasu zadbać, aby wszyscy, z którymi mamy dobre relacje wiedzieli, że szukamy pracy określonego typu. Warto raz na jakiś czas się im przypominać a także wysyłać swoje CV z prośbą, aby w miarę możliwości kierowali je do mających wpływ na decyzje personalne w firmie współpracowników i przełożonych.

Skuteczną metodą będzie wybór około 20 firm z interesujących nas branż i w odpowiedniej dla nas lokalizacji i sprawdzenie, kto ze znajomych, ich znajomych, itd… tam pracuje, a następnie próba bezpośredniego skontaktowania się z tą osobą. Wiele osób posiada teraz rozbudowane profile na portalach społecznościowych, co powinno to ułatwić, gdyż stosunkowo łatwo jest w nich sprawdzić (oraz korzystając z wyszukiwarki internetowej), gdzie znajomi naszych znajomych pracują. Po ustaleniu tych informacji możemy poprosić naszych bezpośrednich znajomych o przedstawienie nas tym osobom. Najprawdopodobniej, to co będziemy w stanie uzyskać od takiego nowego kontaktu ograniczy się do informacji o wolnych stanowiskach pracy w danym przedsiębiorstwie lub do kogo należy wysyłać CV; jest to już bardzo dużo, a jeśli dodatkowo otrzymamy bezpośredni adres poczty e-mail lub numer telefonu i w miarę dokładny opis oczekiwań wobec nowego pracownika, będziemy mieć bardzo dużą przewagę nad kandydatem, który wysyła swą ofertę „w ciemno” kierując ją do sekretariatu lub działu kadr.

Aby poszerzać krąg znajomych i potencjalnych kontaktów w określonych branżach warto być aktywnym w odpowiednich grupach, forach i listach dyskusyjnych w internecie. Pamiętajmy jednak, że nasze zamieszczane tam wypowiedzi mogą zostać kiedyś przeanalizowane przez osobę decydującą o zatrudnieniu nas na określone stanowisko. Jest to oczywiście strategia długofalowa, przydatna w sytuacji, w której chcemy znaleźć lepszą pracę od obecnej – dla osoby bezrobotnej taka strategia będzie raczej zbyt czasochłonna.

Warto także brać udział w branżowych konferencjach i seminariach, podczas których można nawiązać kontakt z ludźmi z interesujących nas firm i branż. Jest szansa, że możemy dowiedzieć się o nowotworzonych miejscach pracy w szybko rozwijających się firmach, czyli wtedy, kiedy stosunkowo łatwo jest przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Poza tym podczas konferencji można zdobyć aktualną wiedzę o najnowszych wydarzeniach w danej branży, a to zwiększa naszą wartość na rynku pracy. Czasem także można spotkać tam osobę, która ma duży wpływ na decyzje personalne w swojej instytucji, warto wtedy próbować zadać tej osobie jakieś pytanie, w którym bardziej damy rozmówcy odczuć, że posiadamy wiedzę o jego firmie i branży, niż chcemy na nim wymusić rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli ta osoba wręczy nam wizytówkę lub pozostawi inny kontakt, możemy kiedy indziej zapytać, czy pojawiły się w jej firmie wakaty i czy możemy podesłać tej osobie nasze dokumenty aplikacyjne.

Bezpośrednie kontakty z wybranymi firmami

Ta metoda poszukiwania pracy sprowadza się do wysyłania CV i listów motywacyjnych do firm, w których chcielibyśmy pracować, ale niestety nikogo tam nie znamy. Jest to sposób szczególnie godny polecenia absolwentom, ludziom młodym, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy i nie mają jeszcze jasno sprecyzowanego profilu zawodowego. Firmy, nawet jeśli w danej chwili nie prowadzą rekrutacji, mogą w przyszłości potrzebować młodych pracowników, których będą chciały kształtować według swoich potrzeb. Zanim zamieszczą ogłoszenie z ofertą pracy lub zlecą szukanie personelu wyspecjalizowanym w tym agencjom, sprawdzą własną bazę CV. Ponadto kandydaci wychodzący z własną inicjatywą są postrzegani jako bardziej przedsiębiorczy od osób, które ograniczają się do odpowiadania na standardowe ogłoszenia. Gdy kwalifikacje kandydatów są równorzędne, ten czynnik może odgrywać znaczącą rolę w procesie rekrutacji.

Jeśli nie znamy w danej firmie nikogo i nie udało się nam nawiązać osobistego kontaktu z kimkolwiek tam pracującym, należy zadzwonić do działu personalnego i poprosić adres e-mail, na który możemy wysłać nasze CV i list motywacyjny. W przypadku zawodów produkcyjnych, fizycznych lub związanych z prostymi usługami zazwyczaj wystarczy samo CV, choć i wtedy dobrze napisany list motywacyjny powinien zwiększyć nasze szanse. Choć firmy coraz częściej umieszczają na swoich stronach internetowych kontakt do działu personalnego, to bezpośrednia rozmowa telefoniczna z pracownikiem tego działu lub z kimś z kierownictwa firmy pokaże, że jesteśmy aktywni i nawet może od razu zaowocować umówieniem się na rozmowę kwalifikacyjną.

Firm szukamy korzystając z internetowych baz firm, książek telefonicznych lub w branżowych publikacjach. Jeśli firma posiada swoją stronę internetową, szukamy na niej przede wszystkim zakładki „kariera” lub podobnie brzmiącej, gdzie można przeczytać o tym, kogo firma w danej chwili poszukuje oraz w jaki sposób należy się z firmą kontaktować.

Ta metoda szukania pracy wymaga cierpliwości – firmy dopiero po dłuższym czasie mogą się zainteresować naszym CV, które długo już znajdowało się w bazie kandydatów. Dlatego też należy kontaktować się w ten sposób z możliwie jak największą liczbą przedsiębiorstw. Z drugiej strony, jeśli firma nie jest szczególnie dobrze znana, to jest spora szansa, że niewiele innych osób szukających pracy zdecydowało się wysłać tam swoje dokumenty aplikacyjne.

Oferty pracy – ogłoszenia

To najpopularniejsza forma poszukiwania pracy i pracowników, dlatego też nie należy się dziwić, że w kraju o wciąż wysokiej stopie bezrobocia na jedną ofertę pracy może zostać wysłanych kilkaset i więcej odpowiedzi. Oczywiście zazwyczaj tylko część z kandydatów odpowiada wymaganiom stawianym w każdej z ofert pracy, lecz w dalszym ciągu pracodawcy bardzo często mogą wybierać spośród wielu osób o zbliżonych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przesyłane dokumenty aplikacyjne każdorazowo stanowiły dokładną odpowiedź na oczekiwania pracodawców. Im ciekawszej, bardziej ambitnej pracy szukasz, tym w większym stopniu Twoje dokumenty aplikacyjne muszą się pozytywnie wyróżniać spośród ofert innych kandydatów.

---

List motywacyjny - Jak napisać list motywacyjny – zasady pisania LM, przykłady i wzory listów motywacyjnych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najczęstsze błędy w cv

Autorem artykułu jest Alexia



CV powinno być napisane w taki sposób, aby jego czytanie dostarczyło maksimum informacji w jak najkrótszym czasie. W związku z tym należy wystrzegać się błędów. Jakie są te najczęściej popełniane? Zupełnie błahe i łatwo ich się ustrzec, jeśli zachowa się odrobinę uwagi.

Po pierwsze, brak chronologii. Wszystkie wydarzenia związane z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym powinny być ułożone w określonym porządku. Dopuszczalne są dwie metody – wymienianie pozycji albo od pierwszej do ostatniej, albo odwrotnie – od najmłodszej czyli ostatniej do pierwszej. Każda jest akceptowana, ale ta druga, czyli informowanie począwszy od ostatnio ukończonej szkoły lub ostatniej pracy jest wygodniejsze z punktu widzenia rekrutera. Należy pilnować wybranego porządku, inaczej cv będzie chaotyczne i trudne do zrozumienia.

Kolejny ważny element to zwięzłość treści. Cv powinno być zbiorem informacji niezbędnych do zorientowania się, na ile dana osoba jest przydatna na dane stanowisko. Wszelkie inne, zbędne do tego celu, jedynie zamazują obraz sytuacji dla osoby zajmującej się pozyskiwaniem pracowników. Cv nie jest dobrym miejscem do szczegółowych opisów, podajemy informacje w skrócie i tylko te najważniejsze. Szerzej można wypowiedzieć się w liście motywacyjnym.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na pisownię i ortografię. Nie jest to może najważniejszy z popełnianych błędów, ale w przypadku rekrutacji na niektóre stanowiska, może przeważyć szalę na korzyść lub niekorzyść. Ortografia nie ma znaczenia w pracy kierowcy, ale asystent powinien móc poszczycić się nienagannym stylem i znajomością zasad pisowni. Dobrze jest sprawdzić cv nie tylko za pomocą programów komputerowych , ale także tradycyjną metodą, każde zdanie po kolei.

Czasami osoby piszące cv popełniają podstawowy błąd, nawet nie zdając sobie z tego sprawy - zapominają o umieszczeniu w dokumencie danych umożliwiających kontakt ze sobą. Z praktycznego punktu widzenia, jest to najważniejsza informacja w całym dokumencie – bez niej nie sposób skontaktować się z kandydatem do pracy, nawet jeśli idealnie odpowiada warunkom z oferty pracy.

Na koniec jeszcze kilka rad. Jeśli zamieszczamy zdjęcie, co nie jest konieczne i żaden pracodawca nie może tego wymagać, to powinno być to zdjęcie typu legitymacyjnego. Żadne inne nie jest dopuszczalne. Jeśli pracodawca wymaga cv w formie tradycyjnej – nie może być niechlujne i wygniecione, powinno także być własnoręcznie podpisane.

---

Szukasz pracy w Warszawie? Zapraszam na praca Warszawa


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodatkowe udogodnienia dla kobiet w ciąży

Autorem artykułu jest Smak



Pracodawca może zawsze zaproponować pracownikom korzystniejsze rozwiązania niż gwarantuje Kodeks Pracy. W przypadku kobiet w ciąży cennym udogodnieniem jest umożliwienie świadczenia części pracy z domu.

W przypadku wielu stanowisk biurowych dużą część zadań można tak naprawdę wykonywać z dowolnego miejsca – wystarczy laptop, internet i telefon. Jednym z największych koszmarów dla wielu pracowników jest dojazd do pracy w korkach. Zwłaszcza dla kobiety w ciąży sam dojazd – zwłaszcza komunikacją miejską – może być bardziej wyczerpujący i uciążliwy niż sama praca. W takiej sytuacji jest korzystne dla obu stron, aby kobieta mogła część pracy wykonywać z domu.

Nowy podział obowiązków

Pracodawca powinien przemyśleć, jak rozdzieli te zadania służbowe, które do tej pory wykonywała kobieta będąca obecnie w ciąży. Im szybciej taki plan opracuje, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo, jak kobieta będzie się czuła – może się zdarzyć, że będzie musiała pójść na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży. Pozostawienie decyzji o podziale zadań na ósmy miesiąc ciąży świadczy o złym zarządzaniu zespołem przez przełożonego. Powinien on z wyprzedzeniem zadbać o sprawne funkcjonowanie działu i przygotować pozostałych pracowników – zwłaszcza, jeśli muszą oni zostać dopiero przyuczeni do nowych obowiązków. Jeśli już wcześniej wiadomo, kto czym będzie się zajmował podczas nieobecności tej pracownicy, może ona na spokojnie nauczyć swoich współpracowników tego, co będzie im niezbędne przy zajmowaniu się jej dotychczasowymi obowiązkami. Szef ma także wtedy czas na wysłanie pracowników na szkolenia zewnętrzne – jeśli jest to niezbędne.

---

Przeczytaj więcej artykułów przygotowanych dla pracującej mamy.

Zespół SmakPracy.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak napisać CV ?

Autorem artykułu jest Arterix



Podczas poszukiwania pracy prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z napisaniem wlasnego życiorysu zawodowego (CV). W nieniejszym artykule postaram się pokrótce podpowiedzieć Ci na co należy zwrócić uwagę podczas redagowania dokumentu oraz jakie informacje powinieneś zawrzeć w swoim własnym CV.

W każdej dziedzinie naszego życia trzeba postawić pierwszy krok. W pracy również. Ale zanim zaczniesz jakąkolwiek pracę musisz przygotować życiorys zawodowy (CV) tak, by potencjalny pracodawca został przekonany, że to Ty jesteś najlepszy i tak, by miał on kompletny obraz Twojej osoby i dotychczasowej kariery. CV to nieodłączny element rekrutacji. Życiorys – jak sama nazwa wskazuje – powinien zawierać zatem prawdziwe dane o Tobie i przede wszystkim o Twoim wykształceniu i dotychczasowym życiu zawodowym. Dokument musi być spójny, estetyczny i oparty na umownym szablonie.

Co musi zawierać CV?

Poprawne CV to takie, które zawiera wszystkie niezbędne informacje. Na początek dane osobowe, składa się na nie się imię i nazwisko, data urodzenia, adres, aktualny numeru telefonu i adres email.

Kolejny krok w pisaniu CV to wykształcenie. W tym rozdziale powinny się znaleźć informacje o wszystkich najważniejszych ukończonych przez Ciebie szkołach i kursach a także wszelkie szczególne osiągnięcia (stypendia, nagrody, wyróżnienia). O liceum albo technikum możesz wspomnieć, jeśli miałeś w tej szkole jakieś szczególne osiągnięcia, była to bardzo prestiżowa placówka, albo po jej ukończeniu uzyskałeś jakieś praktyczne kwalifikacje zawodowe. Pamiętaj - w przypadku wykształcenia stosujemy odwrotną chronologię - zaczynamy od ostatnio ukończonych szkoleń i szkół, a kończymy na najstarszych.

Doświadczenie zawodowe, jako trzeci istotny krok, opiera się na podobnych zasadach co „wykształcenie”. Należy tutaj pamiętać o odwrotnej chronologii, datach i nazwach firm. Możesz również opisać swoje stanowiska i zakres obowiązków.

Inne doświadczenia – w tej części CV możesz umieścić doświadczenia niezwiązane z pracą zawodową - np. działalność w organizacjach studenckich i pozarządowych, wolontariacie, samorządzie itd.

Kolejny krok to opisanie swoich zdolności i kwalifikacji, jak np. obsługa komputera, prawo jazdy i inne wyjątkowe zdolności.

Obligatoryjnym elementem jest podanie języków obcych, jakimi potrafisz się posługiwać. Należy umieścić informacje o wszystkich językach, które opanowałeś w stopniu co najmniej podstawowym, certyfikatach lub świadectwach potwierdzających znajomość tych języków.

Na końcu Twojego CV powinieneś umieścić informacje o swoich zainteresowaniach, pasjach, hobby i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.
Podczas pisania własnego CV należy pamiętać o ortografii i stosowaniu oficjalnych sformułowań. Kłamstwo w CV to pierwszy krok do porażki. Umieszczamy prawdziwe informacje, które możemy udowodnić np. certyfikatem czy umową u poprzedniego pracodawcy, dyplomem etc. Musisz mieć na uwadze objętość dokumentu, która nie powinna przekroczyć 1 arkusza papieru A4.
Pisanie CV to zmora przyszłych pracowników, zwłaszcza tych, którzy nigdy wcześniej nie mierzyli się z przygotowaniem własnego CV. Właśnie takie osoby w Internecie mogą znaleźć mnóstwo poradników a nawet internetowych kreatorów CV, które w łatwy a zarazem profesjonalny sposób przeprowadzą przez proces pisania własnego Curriculum Vitae.

---

Zobacz również: Internetowy kreator CV - aiCV24


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

5 porad dla kobiet - jak znaleźć lepszą pracę?

Autorem artykułu jest amiqa



Masz nudną i mało satysfakcjonującą pracę? Jeśli tak to najwyższy czas na zmiany. Życie jest zbyt krótkie, by utknąć w jednym miejscu i wykonywać ogłupiające zajęcia. Tylko jak się zabrać za przemeblowywanie swojej zawodowej kariery? Spokojnie, mamy kilka pomysłów idealnych dla kobiet w twojej sytuacji.

Rada dla kobiet nr 1

Weź kartkę papieru i zapisz na niej prace, które wykonywałaś (niekoniecznie płatne) Wybierz tę, w której byłaś najszczęśliwsza. Zapisz powody swojej satysfakcji. Czy to była praca zespołowa? A może to postać szefa sprawiała, że pracę tę lubiłaś najbardziej? W jaki sposób mijał twój dzień? Zastanów się co cię fascynowało w tej a nie innej pracy. W ten sposób masz szansę znaleźć zajęcie dla siebie, które będzie cię uskrzydlać i rozwijać. No a wiadomo, że praca, którą wykonujemy z pasją przynosi lepsze efekty i oczywiście lepsze profity finansowe.

Rada dla kobiet nr 2

Teraz przyjrzyj się liście. To są cechy, o które chcesz wzbogacić swoją obecną sytuację zawodową.

Rozejrzyj się dookoła i zobacz, co cię wyróżnia. Co cię fascynuje? To właśnie jest to, czym powinnaś się zająć. I to od dzisiaj! W żadnym wypadku nie odkładaj realizacji swojego planu na jutro. Życie jest zbyt krótkie aby odkładać je na później.

Rada dla kobiet nr 3

Ciągle próbuj czegoś nowego. Zacznij rozmowę z nieznajomym. Idź do pracy inną drogą. Po prostu porzuć codzienną rutynę i poszukaj nowych dróg. Może przypadkiem odkryjesz w sobie jakiś ukryty talent. Tak naprawdę talent drzemie w każdej z nas. I to niekoniecznie jeśli chodzi o zajęcia typowe dla kobiet typu gotowanie czy talenty pedagogiczne. Może drzemie w tobie dusza kierowcy lub webmastera?

Rada dla kobiet nr 4

Już zdecydowałaś jaki będzie twój nowy zawód? Brawo! Teraz zrób wywiad dotyczący twojej wymarzonej pracy. Serfuj po sieci, czytaj czasopisma i książki branżowe. Otwórz się na stowarzyszenia, które pomagają nawiązać kontakty. Jeśli nie czujesz się zbyt silna psychicznie poszukaj wsparcia. Są specjalne stowarzyszenia dla kobiet pomagające im odnaleźć własne miejsce w życiu.

Rada dla kobiet 5

Poza tym...

- Utnij sobie pogawędkę z osobą, która jest dla ciebie wzorem. Zapytaj co zrobiła, by dostać się tam, gdzie jest.

- Zapisz się na kurs.

- Zgłoś się jako ochotnik do pracy, która cię interesuje.

Jeśli boisz się ryzyka, zacznij pracę dodatkową lub tymczasową. Zdobędziesz świetne doświadczenie. Poza tym szukaj w obecnej pracy szans na kontakt z innymi obszarami lub umiejętnościami, którymi jesteś zainteresowana.

---

dla kobiet


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Praca w Niemczech

Autorem artykułu jest Mastiff



Po otwarciu rynku pracy w Niemczech, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć legalną prace w tym kraju. Jednak czy praca w Niemczech jest nadal atrakcyjna jak przed kryzysem ekonomicznym?

Od wielu lat przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej Polacy wyjeżdżali na tzw. „saksy” teraz, kiedy jesteśmy już członkami wspólnoty możemy legalnie podejmować pracę we wszystkich krajach europejskich. Jednak czy aby na pewno? Nie, niektóre kraje takie jak choćby Niemcy nie chcą wpuścić polaków na swój rynek pracy. Nasi zachodni sąsiedzi obawiają się napływu taniej siły roboczej z Polski. Jednak to, iż Niemcy wprowadziły okres przejściowy w pracy na swoim terytorium nie znaczy, że zupełnie nie mam szans na podjęcie pracy w tym kraju. Praca w Niemczech jest jak najbardziej możliwa jednak nie jest na wyciągnięcie ręki każdego obywatela polski. Wymaga, bowiem wiele zachodu zarówno ze strony potencjalnego pracownika jak i niemieckiego pracodawcy. Nawet polski pracodawca prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech może mieć problemy z zatrudnieniem swojego rodaka. Aby Polak mógł legalnie pracować na terenie republiki federalnej Niemiec musi mieć zaproszenie do pracy od pracodawcy, oraz wypełnić wiele niezbędnych druczków, aby móc podjąć pracę, i tylko tą pracę, o którą się ubiegał. Zatem jak widzimy praca w Niemczech nie jest dla wszystkich, jedynie dla tych najbardziej zdeterminowanych.

Niemcy

Jak już zostało powiedziane w Niemczech polak nie ma lekko po pierwsze, dlatego, że ciężko jest mu zdobyć pracę, a gdy już się to uda czekają go wielotygodniowe formalności i bieganie po urzędach za różnego typu druczkami i formularzami. Jednak, jeśli jesteś odpowiednio zdeterminowany i naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu w tym konkretnym kraju legalna praca w Niemczech stanie się możliwa, musisz tylko przezwyciężyć trudności. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że Niemcy to wyjątkowi służbiści, dlatego wszelkie formalności wymagają szczególnej skrupulatności, i dopięcia na tzw. Ostatni guzik.

Kiedy już formalności mamy z głowy wypadałoby rozejrzeć się w końcu za jakże upragnioną posadę. W Niemczech mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o znalezienie pracy, ale najlepszy ponownie okazuje się Internet gdzie oferty pracy w Niemczech liczone są w stekach, jeśli nie w tysiącach. Aby znaleźć oferty wystarczy wpisać np. praca Niemcy. Gdy jednak najlepsze medium nas zawiedzie warto kupić codzienną gazetę, taką jak choćby „Die Tageszeitung” i poczytać odpowiednie rubryki takie jak np. ogłoszenia o pracę w Niemczech, które znajdziemy w poniedziałkowym specjalnym dodatku do tej gazety.

Podsumowując praca w Niemczech może być bardzo opłacalna, gdyż zarobki w tym kraju są o wiele wyższe niż Polsce, również odnośnie samej pracy nie można Niemcom nic zarzucić gdyż warunki pracy są tutaj wręcz wzorowe. Jedyne, co może nas odstraszyć są żmudne i długotrwałe formalności, jakie należy spełnić przed pojęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

---

Marek Tokarzewski IGNS.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Emigracja do Wielkiej Brytanii

Autorem artykułu jest Bartłomiej Sporyszkiewicz



Artykuł opisuje wszystko to co tyczy polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii, na przykładzie moim własnym.
Podjąłeś decyzję, chcesz wyjechać! Co teraz? Oczywiście wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Przyjżyjmy się zatem tym najważniejszym aspektom zanim kupisz bilet.

Emigruję do Wielkiej Brytanii

1.1 Decyzja – wyjazd

Podjąłeś decyzję, chcesz wyjechać! Co teraz? Oczywiście wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Przyjżyjmy się zatem tym najważniejszym aspektom zanim kupisz bilet.

1.2 Przed wyjazdem

Zadaj sobie następujące pytania. Czy znasz kogoś zaufanego w Anglii? Czy będziesz miał gdzie na początek się zatrzymać? Jaką kwotą pieniędzy dysponujesz?

Nawet jeśli masz do kogo jechać ,nie znaczy to od razu,że czeka na Ciebie praca i miszkanie pełne wygód. O tym głównie decyduje Twoja znajomość języka angielskiego oraz Twoje umiejętności praktyczne, wykształcenie itd.

Szczerze odradzam wyruszania na tak zwane „w ciemno”, Anglia to drogi kraj, przede wszystkim chodzi tu o koszty zakwaterowania, dopoki nie zaczniesz pracować, koszty te mogą szybko wyczerpać Twoj zapas gotówki. Nie popełnij tego błędu. Co zrobić? Omówimy to w następnych rozdziałach.

Poszukiwanie pracy

Posiłkując się moim przykładem powiem Ci,że przyleciałem do Londynu w lutym 2005 roku, znałem bardzo dobrze angielski, przed wyjazdem z Polski uczyłem języka angielskiego w szkole i prywatnie,a w latach 2003/2004 pracowałem w USA jako recepcjonista w jednym z Hoteli Holiday Inn. Po wejsciu Polski do UE postanowiłem wrócić do Europy. Wynająłem B&B czyli pokoj ze śniadaniem ( w 2005 było to Ł22 za dobę, dziś jest to ok Ł30), odwiedzałem Holiday Inn, ale też inne hotele, wysyłałem dziesiątki emaili z CV, byłem w wielu agencjach pracy i nic! Dlaczego? Typowe pytanie, które mi zadawano brzmiało „What is your UK work experience?” czyli „Jakie masz doświadczenie w pracy w UK?”, oczywiście nie miałem żadnego, gdyż dopiero przyjechałem. W trzecim tygodniu znalazłem pracę, na jednym z interview zaproponowano mi,że jeśli chcę być kelnerem mogę zacząć od następnego dnia,a jeśli chcę być recepcjonistą muszę czekać,aż zakończy się etap przesłuchiwania kandydatów. Był to luksusowy hotel pod Londynem: http://www.alexanderhotels.co.uk/alexander/

Dlaczego o tym piszę? Musisz zdawać sobie sprawę,że szukanie pracy jest pełnoetatowym zajęciem, tym bardziej kosztownym zwłaszcza za granicą. Dlatego szczerze polecam skorzystanie z już od dawna istniejących w Polsce biur pośrednictwa pracy.

2.1 Praca

2.2 Pośrednicy w Polsce i Anglii

Tak jak mówiłem warto skorzystać z istniejących w Polsce biur pośrednictwa pracy, jest ich sporo, unikniesz tym sposobem dużych kosztów poszukiwania pracy za granicą. Sugerowałbym wziąć nawet obojetnie jaką pracę, ważne aby była kiedy już tu przyjedziesz, będziesz miał dochód i pomoc w zakwaterowaniu, a wtedy możesz spokojnie szukać lepszej pracy już pracując. W Anglii agencje pośredniczące w zatrudnieniu ( Employment Agency ) na pewno bardziej przychylnie patrzą na już pracujących, zdobywających doświadczenie, chcących się rozwijać, szukających lepszej pracy niż tych niezatrudnionych wcale. Usługi tych pośredników są bezpłatne, a firmy te ściśle specjalizują się w danych zawodach. Nie należy się tu przerażać tym,że na przykład będą wymagać od kandydata na kelnera, dyplomu w tym zawodzie, to nie Polska, tutaj przyucza się każdego wybranego kandydata do pracy, skupiając sie na tym co dane stanowisko ściśle wymaga.

Jedna z największych agencji pracy w Anglii to: www.reed.co.uk

2.3 Pracodawcy

Nic nie stoi na przeszkodzie,abyś składał aplikacje ( podania, CV ) o pracę bezpośrednio do firm brytyjskich, zarówno z Polski jak i już będąc w UK. Należy tu wziąć kilka spraw pod uwagę. Często pracodawcy chcą zatrudniać tylko kandydatów z kartą NIN ( numer ubezpieczenia społecznego) oraz kontem w banku. NIN ( National Insurance Number ) wydawany jest tym, którzy rozpoczęli pracę ,a banki wymagają rachunku np. za wodę ,prąd czy gaz z nazwiskiem i adresem osoby, która chce załozyć konto. Nie mając tego stoimy w miejscu. Korzystając z kolei z agencji pośrednictwa pracy unikniemy tych problemów, gdyż agencje współpracują z bankami a pracodawcy ich są przyzwyczejeni do przyjmowania nowych pracownikow bez „NIN”, którym wystawiają zaświadczenie, z którym ubiegają się o kartę NIN.

Juz w Anglii

Załóżmy, że dotarłeś,dotrzesz lub poprostu jesteś już w UK.

3.1 Zakwaterowanie

Istnieje kilka form zakwaterowania. Niewątpliwie najwygodniejszą formą zakwaterowania nie niosącą za sobą żadnych formalności jest zakwaterowanie albo w zasobach zakładu pracy albo takie, które organizuje pracodawca lub częściej agencja pośrednictwa pracy ( przygotowana na nowoprzyjezdnych pracowników ).

3.2 Pokój

Najłatwiejszą z form wynajmu jest wynajęcie pokoju, często takie ogłoszenia można spotkać w miejscowych sklepach, nawet tych najmniejszych. Koszty wynajęcia pokoju są dużo niższe niż mieszkania. Właściciele domów ( zwani są landlord-ami ), w których wynajmują pokoje, wymagają głównie depozytu czyli kaucji na przykład tygodnia lub dwóch wartości czynszu ,chociaż czasem nawet i miesiąca, ponadto oczywiście należy płacic czynsz za tydzień z góry ( lub dłużej, do miesiąca ) . W większości przypadków wszelkie rachunki typu woda, prąd, gaz, podatek miejski, licencja RTV są już wliczone w czynsz. Landlord może żądać referencji/opinii Twojej wiarygodności oraz podpisania umowy minimalnego okresu zamieszkania np. trzy lub sześć miesięcy.

3.3 Mieszkanie, rachunki

Chcąc wynająć mieszkanie trzeba liczyć się z podpisaniem również na swoje imię i nazwisko umów na dostawę prądu, gazu, wody ( dwie oddzielne instytucje; woda bieżąca i ścieki, nie zdziw się jak dostaniesz dwa rachunki za wodę z tego powodu, nikt nie chce Cię oszukać obciążając podwójnie, ale tak to tu funkcjonuje ), telefonu, internetu, ponadto będziesz zobowiązany płacić podatek miejski „Council Tax” oraz TV Licence. Wszystkie te rachunki wpływają znacznie na koszt utrzymania mieszkania. Uwaga, nie bój się, nie będziesz musiał czekać w kolejkach w gazowni, elektrowni itd. aby to załatwić. Również Twoje mieszkanie nie będzie odcięte od prądu, gazu, wody itd. kiedy się będziesz wprowadzał! Oto co się stanie, w dniu kiedy podpiszesz umowę i wprowadzisz się do mieszkania spisz liczniki prądu i gazu, może się zdażyć,że liczniki wody są tylko obsługiwane przez wodociągi, nie martw się. W przeciągu kilku dni od wprowadzenia dostaniesz listy od dostawców energii, wtedy musisz albo odesłać swoje dane do nich lub zgłosić telefonicznie wraz ze stanem liczników. W Wielkiej Brytanii masz prawo wyboru spośród kilkunastu dostawców prądu i gazu jak i oczywiście telfonii i internetu.

Ja korzystam z fenomenalnego operatora, który nie tylko jest najtańszy, posiada w usłudze prąd, gaz, telefonię, internet oraz telfony komórkowe, wszystko zawarte jest w jednym rachunku, swoim klientom wynegocjował zniżki w kilkunastu sieciach handlowych w Wielkiej Brytanii. Zniżki uzyskujemy płacąc ich kartą debetową, którą doładowujemy na przykład raz w miesiącu i wtedy 3 do 7 procent obniża się nasz rachunek miesięczny. Doskonałe rozwiązanie, na pewno wkrotce dotrze do Polski. Więcej informacji na stronie: www.saveallday.co.uk

Również dostaniesz list wzywający do opłacenia państwowej licencji RTV, możesz zapłacic za rok lub płacić miesięcznie. Ponadto urząd miasta przyśle Ci list co do podania nazwiska i wyda decyzję o podatku miejskim „Council Tax”.

Należy dodać,iż czasem w mieszkaniach są zainstalowane liczniki na prąd na przedpłaty ( doładowania ) lub wersje na monety. Tego też możesz się spodziewać, wtedy oczywiście nie masz rachunków.

3.4 Landlordzi i Agencje, wymagania do wynajmu, depozyt, credit check

Wynająć mieszkanie lub dom możemu albo bezpośrednio od właściciela ( jeśli tak woli, wtedy nie korzysta z agencji ) albo za pośrednictwem agencji nieruchomości. Agencje stosują procedury sprawdzenia wypłacalności i wiarygodności klienta wymagając m.in. aktualnych wyciągów z banku, odcinków wypłat (pay slip) za trzy ostatnie miesiące, zaświadczenia o zarobkach, referencji od aktualnego landlorda. Ponadto zostanie przeprowadzony tak zwany „credit check” mający na celu sprawdzić czy klient nie jest nigdzie zadłużony i płaci swoje zobowiązania w terminie, czyli,że ma dobrą historię kredytową. Nasuwa się tu wniosek ,że pewien okres czasu trzeba tu już być,aby jakąkolwiek historię mieć, racja i składa się na nią wszystko, konto w banku, umowa na telefon komórkowy itp. Przy wynajęciu mieszkania musimy wpłacić kaucję w wysokości półtora miesiąca wartości czynszu, kwota ta jest chroniona przez DPS ( Deposit Protection Service ) państwowy urząd sprawujący nadzór nad sprawiedliwymi zasadami wstrzymywania lub zwracania kaucji deponowanych celem zabezpieczenia właściciela mieszkania przed szkodami w lokalu lub przedwczesnym zerwaniem umowy, nie zapłacenia za czynsz itp.

3.5 Rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym

Z dniem 1 Maja 2011 zostaje zniesiony obowiązek rejestracji w Home Office naszego zatrudnienia i uiszczania opłaty dlatego też nie będę go opisywał.

3.6 Ubieganie sie o numer NIN

Zaraz po rozpoczęciu pracy należy zadzwonić pend_of_the_skype_highlightingod numer 0845 600 0643 i umówić się na rozmowę ( w urzędzie pracy JobCentre Plus ) z urzędnikiem celem przyznania National Insurance Number. Należy przywieźć paszport lub dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu, mile widziane są również: wyciąg z konta bankowego oraz dokument potwierdzający adres gdzie mieszkamy.

A może własna firma?

Wielu Polaków rejestruje własną działalność. Jest to proces bardzo prosty, można tego dokonać na stronie internetowej Brytyjskiego Urzędu Podatkowego:

http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/register-selfemp.htm

Będą potrzebne Twoje dane oraz National Insurance Number. Masz trzy miesiące na rejestrację od momentu rozpoczęcia działalności. Składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne są w przeciwieństwie do Polski relatywnie bardzo niskie, kilkanaście funtów tygodniowo. Co do szczegółów rozliczeń podatkowych warto skorzystać z usług biur rachunkowych, które można znależć na stronie tygodnika www.cooltura.co.uk

Podatki, PITy 45, 60

Jesli jesteś zatrudniony na początku kwietnia każdego roku otrzymujesz od pracodawcy P60 , dokument potwierdzający Twoje zarobki oraz kwoty jakie zostały potrącone na podatek oraz ubezpieczenie „NI”. W pierwszym roku pracy każdy z nas otrzymał zwrot przynajmniej części podatku, gdyż podatek musi być potrącany w pełnej wysokości nawet w przypadku pierwszej pracy, ale kwota nieopodatkowana, którą można zarobic bez podatku ( ok. 6000GBP) powoduje,że mamy prawo do zwrotu. Uproszczony przykład, jeśli pracowaliśmy 10 miesięcy i zarobilismy 10 tysięcy funtów, a pobrano od nas 1000 funtów z całej kwoty 10 tysięcy, 600 podlega zwrotowi, gdyż 6000 jest nieopodatkowane. Mogę polecić tu firmę www.taxback.com ,z której korzystałem i była skuteczna w odzyskaniu podatku.

P45 to dokument wystawiany przez pracodawcę, od którego rezygnujemy z pracy i przekazujemy go nowemu pracodawcy,aby liczyła nam się ciągłość pobranych zaliczek na podatek itd.

Rejestracja w przychodni zdrowia, GP

Powinniśmy się zarejestrować do przychodni zdrowia , do lekarza „rodzinnego” GP. Rejestracja jest bezpłatna, będzie nam potrzebny paszport lub dowód osobisty oraz potwierdzenie adresu gdzie mieszkamy, gdyż jest to potrzebne do potwierdzenia, iż jest to przychodnia właściwa dla naszego rejonu. Usługi GP są bezpłatne.

6.1 Dentysta NHS, karta EHIC,recepty

Usługi stomatologiczne są płatne. Gabinety dentystyczne są prywatne, aczkolwiek niektóre z nich mają podpisane umowy z „NHS” ( odpowiednik „NFZ” ) wtedy leczenie po części jest refundowane, ale nie całkowicie z wyjatkiem dzieci do 16 roku życia, kobiet w ciąży, dorosłych otrzymujących zasiłki lub osób powyżej 60 roku życia. Ta sama reguła tyczy bezpłatnych recept. Osoby pracujące, nie pobierające żadnych zasiłków otrzymujący receptę i płacą za lek ok. 7 funtów. Nie jest to wygórowana cena w porównaniu z Polskimi lekami.

Karta EHIC, potwierdza ,że jesteśmy ubezpieczeni w UK i kiedy wyjeżdżamy np. do Polski jesteśmy ubezpieczeni. Zamawiamy ją wypełniając formularz online:

https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do

W przeciągu kilku dni zostanie ona nam wysłana bezpłatnie na adres domowy.

Po roku pracy

Po 12 miesiącach ciagłego zatrudnienia lub działalności gospodarczej możemy złożyć do urzędu imigracyjnego Home Office wniosek na rezydenturę, kiedyś dokument ten nosił nazwę Residence Permit, obecne Registration Certificate.

7.1 Zezwolenie na pobyt,czasowa rezydentura

Formularz można sciągnąć z poniższego linka:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea11.pdf

Do wypełnionego formularza należy dołączyć 2 fotografie paszportowe, zaświadczenie z pracy potwierdzające okres zatrudnienia, payslipy ( odcinki wypłat ) za okres 12 miesięcy, paszport lub dowód osobisty. Osoby prowadzące działalność załączają dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności oraz potwierdzenie opłaconego podatku. Proces ten jest bezpłatny chociaż może być długotrwały, nawet do kilku miesięcy.

Małe zarobki?

System socjalny dla małozarabiajacych przewidział dodatki, zasiłki. Dla osób bezdzietnych Tax Credit, dla osób posiadających dzieci Child Benefit oraz Child Tax Credit.

8.1 Świadczenia socjalne, zasiłki

Wnioski na te świadczenia należy składać do Urzędu Skarbowego: http://taxcredits.hmrc.gov.uk/HomeNew.aspx

Ponadto istnieje dodatek do czynszu i ulga od kwoty podatku miejskiego, o które należy sie starać w urzędzie miasta tzn. Council odpowiadającemy naszemu miejscu zamieszkania.

8.2 Dzieci, szkoła

Dzieci do 16 roku życia podlegają obowiązkowemu i bezpłatnemu szkolnictwu. W miejscu Twojego zamieszkania bliższych informacji dotyczących, do której szkoły powinieneś zapisać swoje dziecko udzieli Ci pracownik informacji biblioteki miejskiej.

Po kolejnych 4 latach pobytu

Po kolejnych 4 latach pobytu możesz starać się o status stałego rezydenta, procedura jest podobna do omówionej w punkcie 7.

9.1 Stała rezydentura

Formularz należy pobrać poniżej:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea31.pdf

Problemy

Jak to w życiu bywa, możemy napotkać na różnego typu problemy. Na przykład problemy konsumenckie lub nawet zdaża się, że oczekujemy na zasiłek wiele miesięcy i nie wiemy co zrobić. Jako student prawa i tłumacz policyjny stworzyłem serwis internetowy, gdzie pomagam rozwiązać różnego typu problemy indywidualnie. Wiecej szczegółów na stronie: www.poradauk.wizytowka.pl

10.1 Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w kazdym mieście

Citizens Advice Bureau to biura porad dla obywateli, usługi tych biur są bezpłatne, pracujący tam wolontariusze posiadaja ogolną wiedzę z zakresu prawa, ponadto dysponują specjalnymi bazami danych i mogą błyskawicznie znaleźć odpowiedzi na zadawane im pytania, czasami pomoc indywidualna może również obejmować to, iż urzędnik wykona w naszym imieniu telefon lub napisze list do instytucji, której nasza sprawa dotyczy. Spis biur znajduje się na stronie http://www.citizensadvice.org.uk/

10.2 Rzecznik Konsumenta

Rzecznicy konsumenta są podzieleni na dziedziny usługowe, oto kilka przykładów:

Rzecznik konsumenta d/s finansowych: http://www.financial-ombudsman.org.uk/

Rzecznik konsumenta d/s telekomunikacyjnych: http://www.otelo.org.uk/

Rzecznik konsumenta d/s energii ( prąd, gaz ):

http://www.energy-ombudsman.org.uk/

W każdym przypadku musimy najpierw złozyć reklamację lub skargę do kontrahenta, którego klientami jesteśmy. Jesli to nie pomoże, wtedy zgłaszamy sprawę do odpowiedniego rzecznika.

10.3 Pomoc Biur Poselskich

Jeśli nasza sprawa jest bardzo trudna i nie uzyskujemy odpowiednich rezultatów na przykład od rzeczników, a jesteśmy przekonani, że mamy rację i mamy na to dowody, nie musimy się obawiać kontaktu z posłem okręgu, w którym mieszkamy. Najlepiej wysłać list opisujący problem do posła sprawującego urząd z okręgu, w którym mieszkamy. Znaleźć posła z Twojego okręgu możesz wpisując Twój kod pocztowy na stronie: http://findyourmp.parliament.uk/

10.4 Głośni sąsiedzi

Noc, a u sąsiadów głośna muzyka, nie możemy spać, co zrobic? Jeśli przychodzi Ci na myśl zadzwonić na policję, muszę Cię zmartwić, nie jest to sprawa dla policji,w każdym razie nie, jeśli chodzi o hałas, natomiast słysząc krzyki przemocy i jeśli ewidentnie słyszymy, że komuś dzieje się krzywda wtedy natychmiast musimy dzwonić na numer 999 z każdego telefonu, komórkowego również, operator zapyta czy chcemy być połączeni z policją, strażą pożarną lub pogotowiem, prosimy o policję. Wracając do hałasu nocą, na przykład głośna muzyka, problem ten zgłaszamy do urzędu miasta (council), do działu „Environmental Health department”.

10.5 Konflikt z prawem

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn zostaniemy aresztowani przez policję, warto znać swoje prawa.

10.6 Policja, tłumacze, adwokaci

Każdy zatrzymany ma prawo do bezpłatnego adwokata z urzędu, który przyjedzie na komisariat, nie musimy odpowiadać na żadne pytania dopóki nie porozmawiamy z adwokatem. Mamy również prawo do bezpłatnego tłumacza. Z doświadczenia jako tłumacz policyjny wiem, że warto skorzystać z usługi adwokata z urzędu, któremu dużo łatwiej będzie bronić Ciebie, niż zrobiłbyś to sam.

10.7 Pomoc w nagłych wypadkach, policja, pogotowie, straż

Jeśli jest nam potrzebna pomoc lub wzywamy ją dla kogoś innego, nawet jeśli jest to nieznajomy nie należy się obawiać, iż na przykład pogotowie ratunkowe obciąży nas kosztami za wezwanie lub pojawi się problem jeśli ofiara nie jest ubezpieczona. Służby te są opłacane poprzez urzędy miasta z podatku miejskiego, nawet jeśli pacjent jest nieubezpieczony, za udzieloną pomoc nie będzie musiał placić. Numer na który dzwonimy to 999 lub 112. Osobiście zawsze korzystam z 999.

11 Studia w Wielkiej Brytanii

Od momentu wejscia Polski do Unii Europejskiej, Polacy mają dostęp do szkolnictwa wyższego taki sam jak Anglicy, wcześniej opłaty za studia były wyższe dla studentów z poza Unii. Studia stacjonarne często obejmują zajęcia, które nie odbywaja się codziennie, także student może pracować w niepełnym wymiarze czasu, może też ubiegać się o pożyczkę, więcej informacji na stronie: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/Applyingforthefirsttime/DG_171539

11.1 Egzaminy językowe

Jednym z wymogów przyjęcia na studia jest udokumentowanie znajomości języka angielskiego na odpowiednim poziomie. Popularne egzaminy, które można zdać to IELTS: http://www.ielts.org/default.aspx lub Cambridge CAE:

http://cambridgeenglishadvanced.cambridgeesol.org/studyuk?gclid=CL7WqdvY0KcCFYEc4QodaWZuDw

Przygotowywać się do tych egzaminów można w prywatnych szkołach językowych lub w państwowych „Adult Centre Education”, które znajdują się w każdym mieście.

Jeśli chciałbyś poświęcić kilka tygodni na naukę w pełnym wymiarze czasu polecam następującą szkołę, której jestem przedstawicielem: www.world-partner.wizytowka.pl

12. Samochód, ubezpieczenie, podatek drogowy, prawo jazdy

Procedura zakupu samochodu jest dość uproszczona, w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu znajduje się fragment do wypełnienia przy zakupie, który należy odesłać pocztą do „wydziału” komunikacji „DVLA”, nie stoimy w kolejkach, aby to załatwić. Następnie samochód należy ubezpieczyć, samo „OC” ( obowiązkowe ) to „Third Party”, a „AC” to „Comprehensive”. Zniżki z Polski będą honorowane, aczkolwiek należy przedstawić zaświadczenie z polskiej ubezpieczalni i przetłumaczyć je na język angielski. Samochód możemy ubezpieczyć przez internet lub telefonicznie, polisa zostanie nam wysłana na adres domowy. Podatek drogowy oplacamy na poczcie.

13. Po kolejnym roku

Po kolejnym roku pobytu nabywamy prawo do starania się o obywatelstwo brytyjskie. Po zdanym egzaminie możemy złożyć wniosek o naturalizację. Obecnie opłata za to wynosi ok. 800 funtów. Szczegóły na stronie: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/applicationtypes/naturalisation/

13.1 Egzamin na obywatelstwo brytyjskie,wybory

Egzamin na obywatelstwo (http://www.lifeintheuktest.gov.uk/) przeprowadzany jest w formie testu na komputerze, jest to zestaw 24 pytań, mamy wybrać jedną odpowiedź prawidłową, musimy uzyskać minimum 18 poprawnych odpowiedzi, aby zdać. Koszt egzaminu to ok. 40 funtów, egzamin jest ważny bezterminowo. Posiadając obywatelstwo brytyjskie będziemy uprawnieni do udziału w wyborach parlamentarnych, nie posiadając go, możemy głosować tylko w wyborach do samorządu lokalnego.

14 Małżeństwo, ciąża, narodziny dziecka

Obywatele Polscy mają prawo zawrzeć związek małżeński na terenie UK. Para musi zgłosić się do urzędu stanu cywilnego urzędu miasta „Register Office” celem ustalenia terminu ślubu oraz przedstawienia niezbędnych dokumentów. Kobiety w ciąży są objęte bezpłatną opieką medyczną przez przychodnie rodzinne „GP”, otrzymują harmonogram badań i wizyt u pielęgniarek położnych przez całą ciążę jak rownież po narodzeniu dziecka. Matce lub ojcu przysługuje urlop macierzyński ( maternity leave ), przepisy te obecnie poddane są debacie rządowej dotyczącej systemu zasiłków socjalnych, aktualne informacje znajdują się na stronie: http://www.adviceguide.org.uk/index/life/employment/maternity_leave.htm

14.1 Mieszkania socjalne

Każdy urząd mista „Council” prowadzi rejestr wniosków osób ubiegających się o mieszkanie socjalne „Council Housing”, prawie wszędzie wyeliminowano formularze papierowe i wypełnia się je online. Każdy ma prawo złożyć wniosek. Czas oczekiwania różni się z wielu względów zarówno sytuacji indywidualnej jak również terytorium i faktycznej liczby dostępnych mieszkań. Każdy wnioskodawca otrzyma określoną liczbę punktów i musi czekać.

15 Wypadek, choroba

Jeśli ktoś ulega wypadkowi, państwowe leczenie otrzyma bezpłatnie jak przy każdej chorobie. Jeśli był to wypadek nie z własnej winy, istnieje bardzo wiele firm, które bezpłatnie zajmą się sprawą o odszkodowanie niezaleznie czy był to wypadek komunikacyjny czy w zakładzie pracy itp.

15.1 Szpitale,domy opieki, śmierć

Oczywiście leczenie szpitalne jest bezpłatne niezależnie od rodzaju choroby. Osoby starsze zależnie od sytuacji finansowej spędzają swoja starość w domach opieki, istnieje ich bardzo dużo, są one prywatne jak i państwowe. W przypadku najsmutniejszym kiedy umrze nam ktoś z rodziny przebywajacy tutaj jest kilka formalności, których musimy dopilnować. Lekarz wyda odpowiednie zaświadczenie potrzebne do uzyskania aktu zgonu z urzędu miasta w wydziale Register of Births, Deaths and Marriages.

15.2 Kremacja czy transport trumny,formalności

Jeśli zdecydowaliśmy się na kremację zmarłego, należy zgłosić się do najblizszego biura pogrzebowego, które odpłatnie zajmie się wszystkim co jest z tym związane, po ceremonii kremacyjnej przygotuje urnę gotową do transportu do Polski lub pogrzebu w UK.

15.3 Pogrzeb w Polsce,zasiłek

Jeśli pogrzeb ma się odbyć w Polsce, należy skontaktować się z Konsulatem RP celem wydania przez Konsula RP zgody na wywiezienie z Wielkiej Brytanii zwłok lub prochów zmarłego obywatela polskiego. W Polsce w powiacie, w którym ma odbyć się pogrzeb należy zwrócić się do Starosty o wydanie zezwolenia na pochowanie zmarłego, którego zwłoki lub prochy zostały sprowadzone z zagranicy. Dokument ten będzie potrzebny do uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS dla członka rodziny mieszkającego w Polsce.

16. Powrót do Polski?

Jesli postanowisz wrócić do Polski powienieneś zadbać o uzyskanie potwierdzenia opłaconych składek ubezpieczenia społecznego za okres pobytu w UK. Musisz wydrukować, wypełnić i odesłać formularz, który znajduje się pod tym linkiem: http://www.hmrc.gov.uk/forms/2005/ca3916.pdf do HMRC ( urzędu skarbowego w UK)

17. Kredyt na dom lub mieszkanie

Jeżeli masz stałą pracę i myślisz o zakupie mieszkania w UK, jest to możliwe, aczkolwiek powinieneś mieć przynajmniej 10% wartości nieruchomości w gotówce. Każdy bank udzieli Ci informacji w jakiej wysokości mógłbyś dostać kredyt – „mortgage”. Liczyć będą się Twoje zarobki, historia kredytowa i sytuacja finansowa. Twoje szanse wzrastają jeśli Twój małżonek składa wniosek razem z Tobą, zarobki Was obojga będą brane pod uwagę. Polskie banki również honorują dochody nasze z UK, jeśli chcielibyśmy kupić mieszkanie na kredyt w Polsce.

18. Emerytura

Być może wiek emerytalny jest dla Ciebie bardzo odległy. Obecnie każdy obywatel UE pracujący w UK płaci składki emerytalne „NI”. Ponadto niektórzy pracodawcy oferują dobrowolne filary emerytalne – „Pension Scheme”, do których pracownik może kontrybuować. W momencie uzyskania wieku emerytalnego świadczenie będzie wypłacane. Emerytura dodatkowa z „Pension Scheme” jest wypłacana wcześniej niż państwowa np. kiedy osiągniemy 60 rok życia, natomiast państwowa poźniej, zależnie od płci, w wieku 62 lub 65.

19. Testament

W UK testamenty – „will” sporządzane są przez adwokatów – „solicitor” lub przez specjalistów zajmujących się tylko testamentami – „will writer”. Warto dodać, iż na dobra zgromadzone w Polsce będziesz musiał sporządzić oddzielny testament w Polsce.

---

Bartłomiej Sporyszkiewicz

www.sporyszkiewicz.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl